Ankara ABD’de kulis yapacak

Türkiye, ABD ilişkilerdindeki prüzlerin giderilmesi için yeni bir sterteji belirledi. Bu amaçla yeni seçilen kongre üyelerine Türkiye'nin dış politikasını anlatmak için kulis yapılacak.

27.11.2010 - 12:21

Dışışleri yetkilileri, Obama yönetiminin Türkiye'yi anladığını ama yeni seçilen kongrede sıkıntı yaşanabileceğini düşünüyor.

Bu nedenle Türk-Amerikan ilişkilerindeki sıkıntıların aşılması için daha yoğun ilişki hedefleniyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu beraberinde bir heyet ile Washington'da Pazartesi günü ABD’li mevkidaşı Hillary Cilton ve Ulusal Güvenlik Danışmanı ile görüşücek.

Ziyarette füze kalkanı projesindeki Türkiye'nin çekinceleri ve özellikle Mart ayında komuta kontrol mekanizmasının tespit edileceği toplantı öncesindeki görüşler ABD’lilere aktarılacak.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ayrıca yeni seçilen kongre üyeleri ile de bir araya gelecek.

Türkiye, ABD’deki lobi faaliyetlerine de yeni bir anlayış getirecek.

Dışişleri Bakanı, bürokratlar ve sivil toplum örgütü temsilcileri sık sık ABD’yi ziyaret edecek. Özellikle yeni kongre üyeleri ile temasa geçecek. Yeni kongre üyelerine Türkiye'nin dış politikası anlatılacak.

Lobi faaliyetleri de sadece Ermeni meselesi ile sınırlı kalmayacak. Türkiye'nin'nin Afganistan, Irak, Pakistan ve benzeri ülkelerle ilişkileri de ele alınacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...