Ankara Barosu, Ergenekon ve KCK'yı izleyecek

Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, ''Ergenekon'' ve ''KCK'' davalarına gözlemci göndereceklerini bildirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 29.12.2010 - 11:08

Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, yaptığı açıklamada, bu davaların gelecek duruşmalarına, baro olarak belirledikleri gözlemcileri göndereceklerini ifade etti.

''KCK'' davasının Avrupalı bazı hukukçularca izlendiğini, ancak gerek ''KCK'' gerekse ''Ergenekon'' davalarına 'deki baroların ise ilgisiz kaldığını iddia eden Feyzioğlu, bu davaların barolarca takip edilmesinin, duruşmalarda usul kurallarının uygulanması açısından önemli olduğunu belirtti.

Feyzioğlu, ''Gözlemciler vasıtasıyla tabiri caizse fotoğraflar çekeceğiz. O fotoğraflardaki, usule ilişkin hukuka aykırılıkları zaten takip ediyoruz. Ama bir de yerinde göreceğiz. Usul açısından hukuka aykırılıklar, bu davalarla sınırlı değil. Türkiye'deki her davada başımıza gelen usule aykırılıklar'' diye konuştu.        

Bu davalarla sınırlı kalmayarak, tüm Türkiye'deki hukuk ihlallerini güçlü şekilde dile getireceklerini belirten Feyzioğlu, şöyle devam etti:        

''Bana göre, bahsettiğimiz davalarda usul açısından ne kadar usulsüzlük yapılabilirse, pek çoğu yapılıyor. Davalar, bu anlamda usul açısından laboratuvar. Bu, usulsüzlükleri yaşayanlar açısından çok büyük şanssızlık. Hayatlarından yıllar gidiyor. Ama bu usulsüzlükleri şansa çevirmek, yine bizim elimizde. Eğer Fransa Dreyfus davasını yaşamamış olsaydı, bunun mücadelesini bugün vermek zorunda kalırdı. Bizde ise gün bugünmüş, bugün yaşıyoruz.''        

''Esasa ilişkin değil, usule ilişkin konuştuğunu'' belirten Feyzioğlu, ''Bu usulsüzlükleri tespit edip, dile getirip, usulsüzlükler sebebiyle bundan sonra canların yanmamasını sağlamak için hukukçular ortak lisan oluşturmalı'' dedi.        

Feyzioğlu, bu davalarda topladıkları belgeleri, baronun ''Cumhuriyete İz Bırakan Davaları Arşivleme ve Değerlendirme Komisyonu''na da arşivleyeceklerini kaydetti.        

Ankara Barosu, daha önce Balyoz davasına gözlemci gönderme kararı almıştı.

Sayfa Yükleniyor...