12 Mart akşamı Demet Akbağ ve Güven Kıraç’ın sunuculuğunda Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Farabi salonunda gerçekleşecek Festival Açılış Töreni ile başlayacak 20. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin yarışmalı bölümlerinin jürileri belli oldu.

Buna göre toplam 11 filmin, 16 dalda ödül için yarışacağı Ulusal Uzun Film Yarışması’nın jürisi; Oğuz Onaran (akademisyen), Esin Küçüktepepınar (sinema yazarı), Handan İpekçi (yönetmen), Mustafa Altıoklar (yönetmen) ve Tamer Karadağlı (oyuncu)’dan oluşuyor. Ayrıca festival kapsamında bu yıl ilki verilecek ve tek kategoride olacak SİYAD En İyi Film Ödülü’nün jürisinde ise, Serdar Akbıyık, Sadi Çilingir, Murat Erşahin bulunuyor.

En İyi Kurmaca, En İyi Deneysel ve En iyi Canlandırma dallarında toplam üç ödülün verileceği Ulusal Kısa Film Yarışması jürisi ise Bülent Somay (akademisyen), Tan Oral (karikatürist ve canlandırmacı), Senem Erdine İşmen (Sinema Dergisi genel yayın yönetmeni), Ali Taner Baltacı (yönetmen) ve Laurent Guerrier (Clermont-Ferrand Kısa Film Festivali Uluslararası Program Direktörü) bulunuyor. Ulusal Kısa Film Yarışması’nda 18 kurmaca , 10 canlandırma ve 12 deneysel olmak üzere toplam 40 film yarışacak.

Profesyonel ve Amatör kategorilerinde en iyi üç belgeseli belirleyecek Ulusal Belgesel Film Yarışması jürisi ise, Barış Kılıçbay (akademisyen), Berrin Balay (yönetmen), Candan Murat Özcan (görüntü yönetmeni), Janet Barış (sinema yazarı), Sevinç Yeşiltaş (yönetmen)’den oluşuyor. Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda ise 11 Profesyonel, 14 Amatör olmak üzere toplam 25 Belgesel Film yarışacak.

Ulusal Uzun Film Yarışması’na Katılacak Filmler

Ali’nin Sekiz Günü, Cemal Şan,

Bunu Gerçekten Yapmalı mıyım?, İsmail Necmi,

Devrim Arabaları, Tolga Örnek,

Dilber’in Sekiz Günü, Cemal Şan,

Dinle Neyden, Jacques Deschamps,

Fırtına, Kazım Öz,

Gitmek: Benim Marlon ve Brandom, Hüseyin Karabey,

Gökten 3 Elma Düştü, Raşit Çelikezer,

İki Çizgi, Selim Evci,

Sonbahar, Özcan Alper,

Yasak Hisler, Sümeya Kökten.