Ankara Garı önünde gerçekleşecek olan anma nedeniyle polis ekipleri sabah saatlerinden itibaren çevrede yoğun güvenlik önlemi aldı.

Gara çıkan bütün yollar sabah erken saatlerde trafiğe kapatıldı.

Bomba uzmanları ve çok sayıda polis anmanın yapılacağı yerde arama yaptı.

Yoğun katılımın olduğu etkinlikte, saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri ile bazı sivil toplum kuruluşlarını temsilen bir grup, anma programının yapılacağı alana alındı.

Bu arada, etkinliğe katılan bazı CHP'li milletvekilleri, etkinliğin yapılacağı alana, aralarında patlamada hayatını kaybedenlerin ailelerin de olduğu vatandaşların toplu halde alınmamasına tepki gösterdi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, burada yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı ve Ankara Valiliği yetkilileri ile dün yaptıkları görüşmede görüş birliğine varılmasına rağmen ailelerin ve STK temsilcilerinin alana alınmadıklarını öne sürdü.

Temsilcilerden oluşan grup tarafından, burada hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, patlamada hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının bulunduğu platforma karanfil bırakıldı.

Patlamada yaşadığı üzüntüyle bugün yaşadığı üzüntünün aynı olduğunu belirten Gök, şunları kaydetti:

"Bu yapılan olay, Türkiye demokrasisine, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne ağır bir darbedir. Ne olurdu, ne olacaktı? Emniyet zaten gerekli tedbirleri aldı. Bizler de son derece soğukkanlı olayları takip ediyoruz. Yani bir anmaya, 5 dakika sürecek bir anmaya dahi izin vermeyen bir anlayışı şiddetle kınıyoruz. O nedenle biz de burada anma gerçekleştirmeyeceğiz ve ailelerin yanına gideceğiz."

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da ailelerin alana alınmamasını kınadıklarını ve olaya tepkilerini TBMM'de göstereceklerini belirtti.

Öte yandan, Sıhhiye Caddesi'nde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup anma programının düzenleneceği alana gitmek istedi. Ancak polis buna izin vermedi.

Grup hep birlikte alana girmek isteyince polis ekipleri müdahale etti.

Biber gazlı müdahale sonrası gruptakiler bölgeden uzaklaştırıldı.

10 Ekim 2015’te Ankara'da düzenlenen "Barış Mitingi"nde art arta patlamalar olmuştu.

DAEŞ mensubu iki canlı bombanın gerçekleştirdiği saldırıda, 102 kişi yaşamını yitirmiş, 391 kişi de yaralanmıştı.