Ankara Tatar Canan'ın peşinde

Fransa İçişleri Bakanı Claude Gueant, 6 Ekim'de Ankara’ya geliyor. Türkiye, PKK’nın Fransa’daki kasası Nedim Seven ile Avrupa sorumlularından Eskişehir doğumlu ‘’Tatar Canan’’ olarak bilinen Canan Kurtyılmaz’ın iadesini isteyecek.

03.10.2011 - 07:26

Ankara Tatar Canan'ın peşinde

Ankara, Fransa İçişleri Bakanı Claude Gueant'ın 6 Ekim'de yapacağı Türkiye ziyaretine hazırlanıyor. İçişleri Bakanlığı tarafından çok önem verilen bu görüşmede, PKK’nın Fransa’daki kasası Nedim Seven ile, Avrupa sorumlularından Eskişehir doğumlu ‘’Tatar Canan’’ olarak bilinen, ‘’Asya’’ kod adlı Canan Kurtyılmaz’ın iadesini isteyeceği öğrenildi.

Fransız bakanın Ankara'ya yapacağı ziyaret sırasında iki ülke arasında iç güvenlik konusunda işbirliği anlaşması da imzalanacak. Gueant ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin arasında imzalanacak protokolde suçluların iadesi maddesi de bulunacak. Fransa, bugüne kadar Türkiye’nin iade taleplerine "AB üyesi olmayan bir ülkeye iade yapılmasını yasal mevzuatımız engelliyor" şeklinde cevap veriyordu.

FRANSA’DA YARGILANIYORLAR
Gazeteport'un haberine göre; Türkiye’nin Fransa’dan iadesini istediği PKK yöneticileri Nedim Seven, Rıza Altun ve Canan Kurtyılmaz, bir süre önce Belçika ve Fransa’da yakalandı. Tutuksuz olarak yargılanırken Rıza Altun, Kandil’e kaçtı.

Seven ve Kurtyılmaz’ın da Paris’i terk etmek üzere olduğu Türk istihbaratı tarafından Fransa’ya bildirilmişti. Toplam 18 sanık hakkında ‘’Terör örgütü üyeliği ve kara para aklama’’ suçundan 6 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Paris mahkemesi, bu davayla ilgili kararı 2 Kasım'da verecek.

Paris’de devam eden bu dava PKK’nın Avrupa kadrosunda değişikliklere de yol açtı. Abdullah Öcalan'a yakın olan PKK'nın Avrupa sorumlusu Sabri Ok, Kandil'deki PKK yöneticilerinden Murat Karayılan'a yakınlığıyla bilinen "Asya" kod adlı Canan Kurtyılmaz’ı tasfiye etti. Sabri Ok, halen PKK davasında yargılanan ve ceza almaları beklenen sanıkların yerine yeni bir kadro kurmaya hazırlanıyor.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...