Ankara'da '1915' görüşmesi

Başbakan Erdoğan, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ile 1915 olaylarıyla ilgili tasarının ele alındığı bir görüşme yaptı. Boehner, Gül ve Çiçek ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

NTV Haber 15.04.2014 - 19:46

Ankara'da '1915' görüşmesi

1915 olaylarının yıldönümü olan 24 Nisan öncesinde Ankara, Amerika Birleşik Devletleri'nden önemli bir ziyaretçiyi ağırladı.

Amerikan Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve Başbakan ile görüştü.

Boehner'i Başbakanlık Resmi Konut'ta ağırlayan Erdoğan, görüşmede 1915 olayları konusunda Türkiye'nin hassasiyetine değindi, bu meselenin ikili ilişkileri olumsuz etkilemesine müsaade edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Boehner ise meselenin tarihçiler tarafından ele alınması gereken bir konu olduğunu belirtti.

'ENDİŞE ETMEYİN'
Boehner, Cemil Çiçek ile görüşmesinde de "Endişe etmeyin" mesajı verdi. Boehner, "Ermenilerle ilgili konu, zaman zaman gündeme geliyor. Endişe etmeyin, kongremiz bu konuya dahil olmayacaktır. Biz tarihi yazmıyoruz, tarihçi değiliz" diye konuştu.,

Tasarının gündemde olmasından duyduğu rahatsızlığı dile getiren Cemil Çiçek de şunları ifade etti:

"Ermeni meselesi, soykırım meselesi, bu ülkeye yapılmış en büyük bühtandır. İlişkilerimiz üzerinde büyük bir yük oluşturuyor. Her yıl nisan ayı gelince, böyle bir konu ilişkilerimizi sıkıntıya sokan bir atmosferde cereyan ediyor. Parlamentolar, bugünü ve geleceği inşa etmeli, geçmişi tarihçilere bırakmalıyız."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...