Ankara'da Ebru Özkan protestosu

Ankara'da İsrail'de gözaltına alınan Türk vatandaşı Ebru Özkan için protesto gösterisi düzenlendi.

Anadolu Ajansı 12.07.2018 - 14:49 | Son Güncelleme : 12.07.2018 - 14:51

Ankara'da Ebru Özkan protestosu

MAZLUMDER Ankara Şubesi üyeleri, İsrail Büyükelçiliği konutu önünde İsrail'de gözaltına alınan Türk vatandaşı Ebru Özkan'a destek için basın açıklaması yaptı.

İsrail elçilik konutu önünde bir araya gelen grup üyeleri, "İşgale son, Filistin'e özgürlük" yazılı pankart açtı.

Grup adına konuşan MAZLUMDER Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Demir, Ebru Özkan'ın yaklaşık bir aydır İsrail polisince gerçek olmayan suçlamalar öne sürülerek, alıkonulduğunu söyledi. Demir, şöyle devam etti:

"Uluslararası hukuk, kişi özgürlüğünün keyfi ihlal edilmesini yasaklasa da işgal devleti, Ebru Özkan'ın özgürlüğünü gasp ederek gözaltı süresini sürekli uzattı. Nihayet dün yurt dışı yasağı koyarak, imza vermek kaydı ile sözde serbest bıraktılar. Kesin olan şu ki; İsrail, bir başkasının toprağında bir başka ülkenin vatandaşını gözaltına almış ve bunu da ilk kez gerçekleştirmemiştir."

İsrail'in yıllar önce aynı muameleye tabi tutuğu İzzet Şahin, 6 ay önce gözaltına alınan Türk akademisyen Cemil Tekeli'nin de tarih sayfalarına geçtiğini vurgulayan Demir, Ebru Özkan'ın derhal şartsız bir şekilde serbest bırakılmasını talep ettiklerini belirti.

Ebru Özkan'ın kız kardeşi Elif Özkan da telefonla eyleme katılarak, destek veren herkese teşekkür etti.

Sayfa Yükleniyor...