Ankara'da iki canlı bomba kendilerini patlattı

Ankara'daki terör operasyonları sırasında teslim olmak istemeyen iki canlı bomba kendilerini havaya uçurdu.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 08.10.2016 - 07:32 | Son Güncelleme : 08.10.2016 - 10:58

Ankara'da iki canlı bomba kendilerini patlattı

Ankara'da, Haymana yolu civarında bombalı araçla eylem hazırlığındaki iki terörist, düzenlenen operasyonda polisin "teslim ol" çağrısı üzerine kendilerini patlattı. Teröristlerin Ankara Gar Patlaması'nın yıldönümü olan 10 Ekim tarihinde intikam eylemi gerçekleştirecekleri tahmin ediliyor.

Polis ekiplerinin hem Diyarbakır'dan gelen bir istihbaratı değerlendirmesi üzerine Ankara'da terör saldırısı gerçekleştirmesi beklenen teröristlerin aranmasına başlandı. Haymana'daki bir at çiftliğinden şüphelilerin olduğuna dair ikinci bir ihbar alan emniyet güçleri sabah saatlerinde harekete geçti. 

Olay yerine geniş çaplı bir operasyon başlatan Ankara emniyeti sabaha karşı teröristlere teslim olun çağrısı yaptığı, teröristlerin kaçamayacaklarını anlayınca kendilerini patlattıkları öğrenildi. 

PATLAMA ANI POLİS KAMERASINDA

ANKARA VALİSİ OLAYIN DETAYLARINI AÇIKLADI

Ankara Valisi Ercan Topaca canlı bombaların kendilerini pattığı yere giderek NTV'ye son durumu aktardı. Vali Ercan, "Diyarbakır'da yapılan bir ihbar üzerine polisin aradığı şahıslardı. Bu bölge üzerinde dün gelen bir ihbar üzerine yoğunlaşıldı. Sabaha karşı bu mahalleye gelinerek kendilerine teslim olmaları yönünde arkadaşlarımızın ikazları oldu. Daha biz müdahale etmeden kendilerini patlattılar. Bir kimlik bulduk Bingöl doğumlu Harun Arslan. Harun Arslan'ın Diyarbakır'da bir süredir ortalıkta görünmediği yönünde istihbarat alınmıştı. Bir bayan olduğunu da düşünüyoruz ama henüz onun kimliği tespit edilmiş değil.

Arkadaşlarımız 3. bir kişiden şüpheleniyor ama henüz net değil. Yapılan incelemerde 200 kilogram amonyumnitrat olduğunu ve plastik patlayıcılar olduğunu düşünüyoruz. Arkadaşlarımız alanda yoğun bir çalışmayı devam ettiriyorlar. Bunların amacı neresiydi, nereyi patlatmak istiyorlardı orası çok kesin değil. Araca Türk bayrağı asmışlar, kendilerini kamufle etmeye çalışmışlar. Henüz örgüt bağlantısı net değil ama elde ettiğimiz bilgiler Harun'un PKK bağlantılı olma ihtimali yüksek. Olayın yapılma ve planlanma şekli olarak PKK işaret ediyor" dedi.

NTV Muhabiri Gökhan Gerçek, kendini patlatan diğer teröristin kimlik bilgilerine ulaşıldığını ancak sahte kimlik olma ihtimalinin araştırıldığını belirtti. 

ANKARA VALİLİĞİ : MUHTEMEL BÜYÜK BİR FACİADAN DÖNÜLMÜŞTÜR

Ankara Valiliği'nden yapılan açıklama ise şöyle; "07.10.2016 Cuma günü Diyarbakır'dan gelen istihbarat ve çevredeki vatandaşlarımızın gördükleri şüpheli şahıslarla ilgili bildirimleri üzerine güvenlik güçleri tarafından çalışma başlatılmıştır. Bugün saat 06.00 sıralarında Ankara'ya 30 km mesafede bir at çiftliğine  operasyon baslatan güvenlik güçlerinin 'teslim ol' yönündeki uyarılarına, bir süre sonra henüz müdahale gelmeden bir kadın bir erkek oldukları tahmin edilen iki terörist kendilerini patlatmıştır.

Yapılan incelemede Bingöl nüfusuna kayıtlı Harun Aslan adına bir kimlik, 200 kg amonyum nitrat ve 2 kalıp plastik patlayıcı ele geçirilmiştir.  Duyarlı vatandaşlarımızın dikkati ile emniyet güçlerimizin titiz çalışmaları sonucunda muhtemel büyük bir faciadan dönülmüştür." 

GÖRGÜ TANIĞI O ANLARI ANLATTI

2 teröristin saklandığı ve operasyonun düzenlendiği yerin yakınında bulunan at çiftliği işletmecisi Ayşe Aldemir o anları anlattı.

Sabah 06.00 sıralarında kapının vurulmasıyla uyandıklarını anlatan Ayşe Aldemir, "Bir an ne olduğunu anlayamadık. Karşımız da ZPT vardı. Görevliler vardı. Derhal çıkmamız gerektiğini ve araca binmemizi söylediler. Anlayamadık önce bir darbe girişimi zannettik. Üzerlerinde TEM yazıyordu. Neyin ne olduğunu anlamaya başladık. Biz tam uzaklaşmaya başlarken bomba patladı. Fazla geçmedi arkasından hemen çatışma sesleri duyulmaya başladı. Bizi en yakın komşularımıza sakladılar. Hayatımızın tehlikede olduğunu söylediler. Burası güvenli bir bölgedir. Ben dört yıldır buradayım. Bu çiftlikte. Daha önce böyle bir durum yaşanmadı” şeklinde konuştu.

ŞÜPHELİ BİR DURUM BİLE GÖRÜLMEDİ

Daha önce şahısları görmediğini söyleyen Aldemir, " Normalde atlarla safari yapıyoruz. Hem de uzun süreler yapıyoruz. Bölgeyi çok iyi tanıyoruz. Hiç şüpheli bir durum gözümüze ilişmedi. Böyle bir şey olsaydı derhal görevlilere iletirdik. Patlama çok şiddetliydi. İki defa duyuldu. Epey bir süre çatışma sesleri duyuldu" dedi.

NTV HABER OLAY YERİNDE

Sayfa Yükleniyor...