ANKARA- Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı, belediyenin mücavir alanlarında gün geçtikçe çoğalan, insan ve hayvan sağlığını tehdit eden sokak hayvanlarıyla ilgili, Ankara'nın tümüne hitap edecek ve olumsuzlukları önleyecek barınak yapılması için çalışma yaptı.

İlişkili Haberler


Hayvan barınağı ve bakım ünitesinin AB yardımları ile yapıldığını ifade eden yetkililer, bu kapsamda 1 adet hayvan hastanesi ve 4 adet geçici hayvan barınağın oluşturulduğunu bildirdi.

Önümüzdeki aylarda açılması planlanan barınağın, Sincan'da 5808 metrekarelik alanda inşa edildiğini belirten yetkililer, işletilmesi için gerekli tıbbi cihazlar ve diğer gerekli malzemelerin alınması çalışmalarına başlandığını kaydetti.

Yetkililer, ''Başıboş hayvan barınağı'', ''Kısırlaştırma'' ve ''Hayvan Kayıt ve Yönetim Sistemi'' projelerinin gerçekleşmesinin, kentteki başıboş ve sahipsiz hayvan sorununa kesin çözüm sağlayacağını söyledi.


MERKEZİN HİZMETLERİ
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yetkilileri, belediyenin sahipsiz hayvanları toplama dışında kısırlaştırma, aşılama, kayıt altına alma ve tedavi gibi veterinerlik hizmetlerini, Kurtuluş Parkı Evcil Hayvanlar Sağlık Merkezi'nde yürüttüğünü hatırlattı.

İl, ilçe belediyeleri veya gönüllü kuruluşlar tarafından merkeze getirilen sokak hayvanlarına yönelik hizmet, 7 veteriner hekim, 3 laboratuvar elemanı, 7 şoförün de aralarında bulunduğu 30 kişilik personel tarafından veriliyor. 4 hayvan nakil aracı ile 1 gezici hayvan kliniği aracı da bu hizmetlerde kullanılıyor.

EDİTÖRÜN NOTU:
Yukardaki haber sevindirici olsa da hala birçok belediye sokak hayvanları için barınak açmak yerine onları zehirleyip çöp bidonlarına atmaya devam ediyor. Umarız yukardaki haberlerin sayısı artar.