Olay, saat 03.30 sıralarında Çankaya 100. Yıl, İşçi Blokları Mahallesi’nde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin arka tarafında bulunan bir sitede yaşandı.

Vatandaşın ihbarıyla olay yerine gelen ekipler, sitenin bahçe girişinde ucunda siyah kablo bulunan bir ev tüpünün bulunduğunu tespit etti. Çevre tedbirlerini alan ekipler, durumu bomba imha ekiplerine bildirdi. Adrese Ankara emniyetinden terör, asayiş ve özel harekat ekipleri sevk edildi. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için ambulans ve itfaiye ekipleri de olay yerine geldi.

Sitenin önündeki cadde, araç ve yaya giriş-çıkışına kapatıldı. Çelik yeleklerini giyen ve silahlarını hazır hale getiren ekipler, sokak ve park halindeki araçların etrafını da detaylı olarak inceledi. Tüpün bulunduğu yere fünye çekildi. Ayrıca sinyal kesici cihaz da devreye sokuldu. Özel kıyafetli bomba uzmanı, tüpün atıl vaziyette olduğunu, ucundaki kablonun ise yarıdan kesilmiş ocağa takılan gaz kablosu olduğunu belirledi.

İncelemede, sitede oturan bir aile tarafından kullanıldıktan sonra çöp niyetiyle bırakılmış olma ihtimali ağırlık kazandı. Karakol ekiplerinden yöneticiyle görüşülüp sitede ikamet edenlerin daha duyarlı olmaları hususunda uyarılmaları istendi. Tüp, ekipler tarafından karakola götürüldü. Cadde trafiğe açıldıktan sonra ekipler olay yerinden ayrıldı.