Ankara’da uyuşturucuya ‘şafak’ operasyonu

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün hafta sonu yaklaşık 850 polisle düzenlediği operasyonda 59 kişi gözaltına alındı. Operasyon kapsamında 50 kilogramın üzerinde esrar ele geçirildi.

Anadolu Ajansı 22.06.2010 - 11:26

Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Narkotik Suçlar Büro Amirliği ekipleri, Başkent'te ''torbacı'' adı verilen sokak satıcılarının bulunduğu tespit edilen ve uyuşturucu pazarlaması yapıldığı iddia edilen Mamak Anayurt Mahallesi, Gülseren Mahallesi, Altındağ ve Sincan'da 8 ay önce çalışma başlattı. Çalışma kapsamında teknik takipler yapıldı, gizli çekim görüntüler alındı.

Gerekli bilgilerin toplanmasının ardından cuma günü sabaha karşı saat 05.15 sıralarında helikopter destekli olarak yaklaşık 300 Çevik Kuvvet, 150 Özel Harekat polisinin de yer aldığı 850 görevli, çeşitli noktalara ''Şafak 1'' adlı eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyon kapsamında 59 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlarla 800 gram toz esrar, 281 adet satışa hazır hale getirilmiş 426 gram esrar, 18 gram esrar, 434 kök Hint keneviri, satışa hazır 12 adet 34 gram ''takoz'' olarak adlandırılan esrar, uyuşturucu ticaretinden elde edildiği değerlendirilen 8 bin 400 lira, 333 dolar, 6 av tüfeği, 1 Kırıkkale marka tabanca, 2 kurusıkı tabanca ele geçirildi.

Gözaltına alınan kişilerin 2'si, yaşı küçük olduğundan Çocuk Şube Müdürlüğüne teslim edildi. 4 kişi, Emniyet Müdürlüğü sorgusunun ardından serbest bırakılırken, 7 kişi de savcının talimatıyla serbest bırakıldı. Sorgulamaları tamamlanan 46 kişi ise bugün adliyeye sevk edildi.

Narkotik polisinin çalışmaları sırasında bu gruba Adana, Hatay ve Diyarbakır'dan uyuşturucu sevkıyatı yapan 16 kişi, yaklaşık 5 aylık sürede 3 ayrı operasyonda gözaltına alındı. Bu kişilerle 50 kilogramın üzerinde esrar, çok miktarda uyuşturucu hap ele geçirildi. Yakalanan kişilerden 12'si çıkarıldığı adli makamlarca tutuklandı.

Emniyet yetkilileri, Mamak ve Altındağ'ın gecekondu bölgelerinde BMW, Audi, Mercedes gibi lüks araç ve ciplerin tespit edildiğini, bununla ilgili alınan görüntülerin de savcılığa teslim edileceğini kaydettiler.

Yetkililer, uyuşturucu satıcılarına yönelik çalışmaların aralıksız sürdürüleceğini de bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...