Ankara'da yeni dalga bekleniyor

25.03.2011 - 13:13

Perşembenin gündemini Libya'ya yönelik NATO operasyonu ve 'İmamın Ordusu' kitabının basılmamış kopyalarının polis tarafından toplatılması haberleri belirledi. Dün Ankara Adliyesi'nde yapılan önemli bir görev değişikliği de bu yoğun gündemin gölgesinde kaldı.

Terör ve organize suçlara bakmakla görevli Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Hamza Keleş, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından görevinden alındı. Keleş’in yerine Başsavcı Vekili Hüseyin Görüşen getirilirken 4 yeni savcı da özel yetkili atandı.

Görüşen’i yeni görevinde "Darbe Günlükleri" dosyası ile Hanefi Avcı’nın “devletteki Gülen cemaati yapılanmasına ilişkin” iddiaları üzerine başlatılan soruşturma bekliyor.

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre, bu değişiklikle birlikte Ankara'da hareketlilik başlayacağı yorumları yapılıyor.

Adliye kulislerinde, önümüzdeki aylarda bazı yargı mensupları, siyasetciler ve gazetecilere yönelik operasyon yapılabileceği konuşuluyor. Özellikle Darbe Günlükleri ile “Kozmik Oda” soruşturmalarının derinleşeceği ve TSK’de bazı subaylara yönelik gözaltılar yaşanabileceği belirtiliyor.

İstanbul’daki Beşiktaş Adliyesi’nde yaşanan “Ergenekon” sürecinin bir benzerinin artık Ankara Adliyesi’nde başlamasının sürpriz olmayacağı da yorumlar arasında.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...