Genelkurmay Başkanı Akar, Ankara'da ABD'li mevkidaşı ile görüştü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Ankara'yı ziyaret eden ABD Genelkurmay Başkanı Dunford ile bir araya geldi. Yaklaşık 4.5 saat süren görüşmeye ilişkin Genelkurmay Başkanlığı'ndan bir açıklama geldi. ABD'li gazetecilere konuşan Dunford ise Rakka operasyonunda Türkiye'ye verilen sözlerin tutulduğunu belirtti.

NTV Haber 07.11.2016 - 15:51

Genelkurmay Başkanı Akar, Ankara'da ABD'li mevkidaşı ile görüştü

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, Ankara'ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Konuk komutan, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile bir araya geldi.

Görüşmenin YPG'nin Rakka'ya yönelik operasyonu başlattığı gün gerçekleşmesi dikkat çekti. 

Kritik görüşmeye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

Yaklaşık 4.5 saat süren görüşmeye ilişkin Genelkurmay Başkanlığı'ndan bir açıklama geldi.

İki komutan arasındaki görüşmede, bölgesel güvenlik konuları ile Irak ve Suriye'de meydana gelen son gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Suriye ve Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasının ve terörizmle mücadelenin müştereken yürütülmesinin öneminin altı bir kez daha çizilmiştir.

İcrası başarı ile devam eden Fırat Kalkanı Harekatı'na Koalisyon'un hava desteği vermesinin önemi vurgulanmıştır. Ayrıca, yerinden edilmiş halkın Cerablus ve diğer yerleşim yerlerine geri dönüşünün bölgede istikrarın sağlanmasına katkısı dile getirilmiştir.

Joseph Dunford, Hulusi Akar ile görüşmesi sonrasında Esenboğa Havalimanı'na gelerek Ankara'dan ayrıldı.
Joseph Dunford, Hulusi Akar ile görüşmesi sonrasında Esenboğa Havalimanı'na gelerek Ankara'dan ayrıldı.

Münbiç'ten PYD/YPG terör örgütünün çıkarılması ile Rakka'daki son durum, Musul Harekatı, PYD/YPG terör örgütünün Suriye ve Irak'taki faaliyetleri ve bölgedeki mezhepsel çatışma riski konularında karşılıklı bilgi ve görüş alışverişinde bulunulmuştur. Müteakip dönemde El-Bab ve Rakka başta olmak üzere, Suriye ve Irak'ta DEAŞ'a karşı ortak mücadele yolları görüşülmüştür.

Ülkemizin Telafer ve Sincar'daki hassasiyetleri ve konunun tarafımızdan yakinen takip edildiği karşı tarafa iletilmiştir."

Görüşmede ayrıca, Türkiye'nin, FETÖ terör örgütünün ABD'de devam eden faaliyetlerine ilişkin rahatsızlığının da tekrar dile getirildiği vurgulandı.

GÖRÜŞMEDE DİKKAT ÇEKEN DETAY

Görüşmeden bir detay ise dikkat çekti. Joseph Dunford'un dosyasında "merhaba" kelimesini söylemek için yaptığı heceleme çalışması objektiflere takıldı.

DUNFORD'DAN AÇIKLAMA

Joe Dunford Ankara ziyaretinin ardından ABD'li gazetecilere konuştu. Hulusi Akar ile görüşmesine ilişkin bilgi veren Dunford, Rakka'nın ele geçirilmesi ve yönetilmesine yönelik uzun vadeli plan için Türkiye ile görüştüklerini söyledi.

"Suriye Demokratik Güçleri'nin Rakka'yı ele geçirmek için çözüm olmadığını başından beri biliyorduk" diyen Dunford, operasyon için doğru güç dengesini sağlamak için çalıştıklarını belirtti.

"SÜNNİ ARAP AĞIRLIKLI GÜÇ"

ABD Genelkurmay Başkanı, Rakka'yı geri alacak operasyon için Sünni Arap ağırlıklı bir güce ihtiyaç duyulduğunu da ifade etti.

"DAEŞ'İN EYLEMLERİ ENGELLENECEK"

Suriye Demokratik Güçleri'nin Rakka'yı izole etmeye çalıştığını söyleyen Dunford, bununla Musul'dan takviye birlik ulaşması ve DAEŞ'in Türkiye ile Avrupa gibi yerlerde eylem yapmasının engelleneceğini belirtti.

"TÜRKİYE'YE VERİLEN SÖZ TUTULDU"

Dunford, "Koalisyonun Türkiye'nin bakış açısını plana yansıtmadan Rakka operasyonuna başlamayacağına dair sözler de tutuldu" dedi.

"TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER MÜKEMMEL SEVİYEDE"

Türkiye ve ABD arasındaki askeri ilişkilerin "mükemmel" seviyede olduğunun da altını çizdi. 

RAKKA NEDE ÖNEMLİ?

Sayfa Yükleniyor...