Ankara'ya 55 bin kişilik stadyum müjdesi

Ankara mitinginde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankaralılara 55 bin kişilik stadyum müjdesi verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Mevcut 19 Mayıs Stadı'nın yerine uluslararası standartlara uygun, dünya çapındaki şampiyonaların final karşılaşmalarına ev sahipliği yapabilecek nitelikte 55 bin kişilik bir stadı Ankara'ya kazandırıyoruz" dedi.

Anadolu Ajansı 09.06.2018 - 16:38 | Son Güncelleme : 09.06.2018 - 17:59

Ankara'ya 55 bin kişilik stadyum müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara 19 Mayıs Stadı'nda halka seslendi. 

Ankara'ya yeni bir stadyum yapılacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Mevcut 19 Mayıs Stadı'nın yerine uluslararası standartlara uygun, dünya çapındaki şampiyonaların final karşılaşmalarına ev sahipliği yapabilecek nitelikte 55 bin kişilik bir stadı Ankara'ya kazandırıyoruz. Bu vesile ile Süper Lig'e çıkan Ankaragücü'ne başarılar diliyorum" dedi. 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "15 Temmuz'da İstanbul'un Bağdat Caddesi'nde tanklar geçerken, birileri o tankların geçişini alkışlıyordu. Ama bir diğer tarafta da hamdolsun bu tencereciler, tavacılar, şucular bucular varken, bu Anadolu'nun evlatları da tankların, F-16'ların, helikopterlerin karşısında o gece yılmadan, usanmadan şehadete yürüdü" dedi.

Konuşmasına "Selçuklu'nun, Osmanlı'nın şehri, İstiklal Harbimizin kalbi, Cumhuriyetimizin başkenti Ankara, Ali Semerkandi Hazretleri'nin, Seyyit Hüseyin Gazi Hazretleri'nin, Hacı Bayram Veli Hazretleri'nin, Fatih'in hocası Akşemseddin Hazretleri'nin ve daha nice gönül sultanlarının şehri Ankara. Gazi Mustafa Kemal'e, şehit Adnan Menderes'e, merhum Özal, Erbakan ve Türkeş'e yıllarca ev sahipliği yapmış Ankara..." diyerek başlayan Erdoğan, tüm Ankaralıları selamladı.

Erdoğan, Ankara'nın, bugüne kadar verdikleri mücadelelerde ve vesayetle mücadele ederken de yanlarında bulunduğunu ifade etti.

Kızılay Meydanı'nı kaosa boğmak isteyenlerin üzerine giderken Ankara'nın yanlarında bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, "17-25 Aralık emniyet-yargı-darbe girişimine karşı milli iradeye sahip çıkarken Ankara yanımızdaydı. Cumhurbaşkanı adayı olduğumuzda Ankara'nın desteğini yine yanımızda bulduk. Türkiye'yi siyasi belirsizlikten çıkartacak adımları atarken Ankara yanımızdaydı. Terör örgütlerine karşı amansız bir mücadele yürütürken Ankara yine yanımızdaydı." diye konuştu.

Erdoğan, 15 Temmuz gecesi Ankara'nın tam bir destan yazdığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Beşer planında bugüne kadar kimsenin önünde eğilmedik, sadece ve sadece Allah'ın huzurunda rükuda ve secdede eğildik. Başka asla. Hatırlayın, Meclisten Genelkurmay binasının çevresine, Etimesgut'tan Mamak'a, Gölbaşı'ndan Yenimahalle'ye, Kazan'dan Polatlı'ya kadar Ankara'nın tüm ilçeleri darbecilere karşı kahramanca direndi.

Darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasında Ankaralı kardeşlerimizin cesaretlerinin çok büyük rolü vardır. O gece Ankara 90'ı sivil, 56'sı polis, 3'ü askerimiz olmak üzere tam 149 şehit verdi. Ankara'daki gazilerimizin sayısı bin 300'e yakın. Darbecilerin en çok kayıp verdiği yer de yine Ankara. Ankara, sadece kendisinin istikbalini ve istiklalini korumakla kalmadı, tüm Türkiye'nin geleceği için gövdesini tanklara, uçaklara, helikopterlere, namlulara siper etti."

"BİRİLERİ O TANKLARIN GEÇİŞİNİ ALKIŞLIYORDU"

Böyle bir milletin mensubu ve evladı olmakla iftihar ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Ama birileri de hatırlayın, İstabul Atatürk Havalimanı'nda saat 23.17. Biz de Marmaris'ten yola çıkıyoruz. Gece yarısı ineceğiz ama 23.17'de Bay Kemal tankların eşliğinde, oradan Bakırköy Belediyesine gidiyor, kontrollü olarak. Ertesi gün takip ediyor ekranın karşısında, kahvesi geliyor. Beyfendi daha önce 'Böyle bir darbe olduğu zaman tankların üzerine önce ben çıkarım.' diyor.

İstanbul'un Bağdat Caddesi'nde tanklar geçerken, birileri o tankların geçişini alkışlıyordu. Ama bir diğer tarafta da hamdolsun bu tencereciler, tavacılar, şucular bucular varken, bu Anadolu'nun evlatları da tankların, F-16'ların, helikopterlerin karşısında o gece yılmadan, usanmadan şehadete yürüdü."

"CUMHUR İTTİFAKI'NA EVET Mİ?"

Erdoğan, hayatının son 16 yılını böyle bir şehirde geçirmiş olmaktan gurur duyduğunu vurguladı.

Ankara'nın, Türkiye'nin en büyük reformlarına öncülük ettiğini dile getiren Erdoğan, "Bugün Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne adım atmaya hazırlanıyorsa bunda Ankara'nın çok büyük bir katkısı var" dedi.

Erdoğan, alandaki vatandaşlardan 24 Haziran'da güçlü Meclis, hükümet ve Türkiye için cumhurbaşkanlığında kendisini, Mecliste ise AK Parti'yi desteklemeleri için söz istedi.

Miting alanını dolduranlara "Cumhur İttifakı'na evet mi?" sorusunu yönelten Erdoğan, alandakilerin "Evet" karşılığı üzerine, "Bu birlikteliğimizi sakın ha bozmayın. Fitnecilere asla fırsat vermeyin. Zira biz, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız" ifadelerini kullandı.

"SSK HASTANELERİNİ NASIL BATIRDIĞINI İYİ BİLİRİZ"

Erdoğan, Ankara'nın, Türkiye'nin siyasi ve ekonomik kararlarını omuzladığını vurgulayarak, şehri buna uygun yatırımlarla donatmayı da ihmal etmediklerini söyledi.

Son 16 yılda Ankara'ya 116 milyar liralık yatırım yaptıklarını bildiren Erdoğan, "Bay Kemal, öyle bunlar durup dururken olmadı, yan gelip yatarak olmadı. Bay Muharrem, bu iş öyle durup dururken olmuyor, öyle ince ince yürüyerek de olmuyor. Çalışacaksın, üreteceksin. Bu iş çıraklık işi değil. Bay Kemal'i biz SSK'dan tanırız. Sosyal Sigortalar hastanelerini nasıl bitirdiğini, batırdığını iyi biliriz." diye konuştu.

Erdoğan, konuşmasının bu kısmında barkovizyondan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürü olduğu döneme ilişkin bir video izleterek, "Bunlara beş koyun ver, kaybedip gelirler. Bunlardan bir şey olmaz. Bak, son pişmanlık da para etmez. Onun için ben şu anda 19 Mayıs'ta bulunan tüm kardeşlerime sesleniyorum, durmak yok" ifadelerini kullandı.

Eğitimde, Ankara'da 15 bin yeni derslik yaptıklarını belirten Erdoğan, yükseköğretim öğrencileri için 10 bin 731 kişi kapasiteli yurt binalarını faaliyete geçirdiklerini, birkaç yıla kadar 13 bin 800 kişi kapasiteli yeni yurt binaları açacaklarını söyledi. 

Ankara'nın 303 bin üniversite öğrencisine ev sahipliği yapan bir eğitim şehri olduğuna işaret eden Erdoğan, son 16 yılda 12 yeni üniversite kurarak Ankara'nın bu özelliğini güçlendirdiklerini dile getirdi. 

Erdoğan, üniversitelerdeki araştırma laboratuvarlarını destekleyerek Ankara'yı aynı zamanda önemli bir bilim şehri haline getireceklerinin altını çizdi. 

"BİLKENT ŞEHİR HASTANESİ BİRKAÇ AYDA TAMAMLANACAK"

Sağlıkta 32'si hastaneden oluşan 137 sağlık tesisini Ankara'ya kazandırdıklarını kaydeden Erdoğan, yatırım bedeli 5 milyar 110 milyon lira olan 14 sağlık tesisinin inşasının da devam ettiğini bildirdi.  

Şehir hastanelerinin Ankara'ya sağlıkta sınıf atlatacağını belirten Erdoğan, toplam maliyeti 3 milyar lirayı aşan 3 bin 704 yataklı Bilkent ve 3 bin 577 yataklı Etlik Şehir Hastanelerinin yapımının devam ettiğini anlattı. 

Bilkent Şehir Hastanesinin açılışını, yetişmediği için bugün yapamadıklarını belirten Erdoğan, birkaç ay içinde yapım çalışmalarının biteceğini açıkladı. 

Erdoğan, Etlik Şehir Hastanesini ise önümüzdeki yıl hizmete sunacaklarını bildirdi.  

ANKARA'DA 95 BİN KONUT PROJESİ

Ankara'da 95 bin konut projesini hayata geçirdiklerine işaret eden Erdoğan, "2002 yılına kadar Ankara'da 466 kilometre bölünmüş yol yapılmıştı. Biz buna 16 yılda 534 kilometre daha bölünmüş yol ekleyerek toplamda bin kilometreye ulaştırdık. Ankara-Niğde otoyolunun yapımı devam ediyor. 3 yıla kadar o da tamamlanıyor. Ankara-Kırıkkale-Delice otoyolu projemiz için önümüzdeki yıl adımlar adımları atıyoruz. 2020 yılına kadar da tamamlamayı hedefliyoruz. Ankara-Sivrihisar otoyolu projemiz ise 2023 yılında hizmete girecek." diye konuştu. 

Türkiye'yi son 16 yılda hızlı trenle tanıştırdıklarını aktaran Erdoğan, diğer yatırımları şöyle sıraladı:

"Ankara'yı Eskişehir, Konya, Bilecik, Sakarya, Kocaeli ve İstanbul'la birleştirdik. Yapımı devam eden yeni hızlı tren hatlarıyla, Ankara'yı ülkemizin doğusu, batısı, güneyi, kuzeyiyle de birleştireceğiz. Ankara-Afyonkarahisar-Uşak-Manisa-İzmir yüksek hızlı tren projemizin yapımı sürüyor. Ankara-Afyonkarahisar-Uşak yüksek hızlı tren hattını 2019 yılı Eylül ayında, Uşak-Manisa-İzmir hattını ise 2020 yılında hizmete açıyoruz. Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas yüksek hızlı tren hattını da önümüzdeki yıl hizmete sunuyoruz. Böylece ülkemizin dört bir yanına demir ağlarla bağlanan Ankara, hızlı tren hatları kalbi olacak."

Erdoğan, Ankara'ya yüksek hızlı tren garını da kazandırdıklarını hatırlattı. 

Başkentray, Kızılay, Çayyolu, Batıkent, Sincan, Tandoğan, Keçiören metrolarını yaptıklarına işaret eden Erdoğan, AKM-Gar-Kızılay metro uzantısının yapımını başlattıklarını, 3 yıla kadar bunun tamamlanacağını belirtti. 

Keçiören-Kuyubaşı-Esenboğa Havalimanı-Yıldırım Beyazıt Üniversitesi hattının projesinin tamamlandığını, yatırım programına alınacağını bildiren Erdoğan, Kuyubaşı-Gar-Kızılay hattında güzergah çalışmalarının devam ettiğini söyledi. 

"SAVUNMA SANAYİMİZİN YÜZDE 80'İ ANKARA MERKEZLİ"

Ankarayı ve Metro hatlarını uzatacaklarını açıklayan Erdoğan şunları kaydetti: 

"Aşti-ODTÜ arasındaki 5 kilometrelik batı hattı, Dikimevi-Doğu Çevreyolu arasında 10 kilometrelik doğu hattı ile Ankaray'ı 15 kilometre uzatacağız. Gar ile Ovacık arasında 12 kilometrelik, Gar ile Kuyubaşı arasındaki 13 kilometrelik iki ayrı metro hattı kuruyoruz.

Kurtuluş mücadelemizin başkenti Ankara, son 16 yılda savuna sanayinin de başkenti, kalbi konumuna geldi. Dünyanın en büyük 100 sanayi firması arasında bulunan 3 firmamız da başkentimizdedir. 2016 yılında yıllık 6 milyar doları aşan üretim gücüne ve 2 milyar dolar ihracat kapasitesine ulaşan savunma sanayimizin yüzde 80'i Ankara merkezlidir."

SAVUNMA SANAYİSİNDE PROJE SAYISI 600'E YÜKSELDİ

Savunma sanayisinde son 16 yılda hayata geçirilen proje sayısının 66'dan 600'e yükseldiğini bildiren Erdoğan, bütçesinin ise 43 milyar dolara ulaştığını, bu rakama yeni projeler de eklendiğinde 60 milyar doları bulduğunu söyledi.  

Bu sektörün yıllık 1 milyar 250 milyon dolarlık Ar-Ge harcamasıyla Türkiye'nin en fazla teknoloji yatırımı yapılan alanı haline geldiğini vurgulayan Erdoğan, "Savunma ve havacılık ihracatı 248 milyon dolardan 2 milyar dolara yükseldi. İhtiyaçların yurt içinden karşılanma oranı yüzde 20'ydi, şimdi yüzde 65'lere yükseldi. İyi gidiyoruz. Karada milli tank Altay, zırhlı araçlarımız Kirpi, Kobra, Ejder, Yalçın; denizde MİLGEM korvetleri, süratli amfibi gemileri, amfibi tank çıkarma gemileri, denizaltı kurtarma gemisi, karakol botları; havada Bayraktar silahlı ve silahsız insansız hava araçları, ANKA insansız hava araçları, ATAK taarruz helikopterleri, HÜRKUŞ temel eğitim uçağı; diğer alanlarda milli piyade tüfeği, Som seyir füzesi, Cirit tanksavar, Kasırga füzesi, Hisar hava savunma sistemi, orta ve uzun menzilli tanksavarlar. İşte bu teröristlerle mücadeleyi artık yerli silahlarımızla yürütüyoruz." diye konuştu. 

Her alanda saymakla bitmeyecek birçok yeniliği son 16 yılda hayata geçirdiklerini kaydeden Erdoğan, "Bizim kararlılığımız, Ankara'nın emeği, gücü, vefasıyla birleştiğinde ortaya böyle bir fotoğraf çıktı." ifadelerini kullandı. 

"TESİSİN İHALESİ YAPILDI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 yıllık dönemde özgün tasarım ve ileri teknolojiyle savunma sanayisinde Türkiye'yi küresel bir oyuncu haline getireceklerini vurgulayarak, "Kahramankazan'da 723 hektarlık alana Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ni kuruyoruz. Dünyanın sayılı uzay ve havacılık bölgelerinden biri olacak bu tesisin ihalesi yapıldı, yıl sonuna kadar inşaatına başlanıyor." dedi. 

Ankara'ya kurulan 4 yeni organize sanayi bölgesiyle, organize sanayi bölgesi sayısını 12'ye ulaştırdıklarını bildiren Erdoğan, Başkentte 82 Ar-Ge merkezi, 20 tasarım merkezi kurduklarını söyledi. 

Başkente uzay sistemleri entegrasyon ve test merkezini kazandırdıklarını belirten Erdoğan, Türkiye'nin artık kendi uydusunu yaptığını anımsattı.

ANKARA'YA 55 BİN KİŞİLİK YENİ STADYUM

Ankara'ya 55 bin kişilik yeni stadyum yapılacağını açıklayan Erdoğan, "Bir cumhurbaşkanı adayı diyor ki 'Ne stadyumu ya, bunların hepsini ben yıkarım.' diyor. Mevcut 19 Mayıs Stadı'nın yerine uluslararası standartlara uygun, dünya çapındaki şampiyonaların final karşılaşmalarına ev sahipliği yapabilecek nitelikte bir stadı da Ankara'ya kazandırıyoruz. Tüm sosyal ve sportif donatılarıyla, 6 bin araçlık otoparkıyla, yeşil alanlarıyla bu stat, Başkente yakışır bir eser olacaktır." diye konuştu. 

Ankaragücü futbol takımına başarılar dileyen Erdoğan, yeni stadın Ankaragücü'nün şampiyonluk karşılaşmalarına ev sahipliği yapmasını temenni etti. 

Erdoğan, amatör spor kulüpleri için de Anıttepe'de, Gazi Mahallesi'nde, Mamak'ta ve tenis kulübü içinde yeni tesisler inşa ettiklerini açıkladı.

ANKARA'YA FUAR ALANI

Erdoğan, "Ankara'nın uzun zamandır beklediği fuar alanını Akyurt'ta yapıyoruz. İhalesi yapıldı, önümüzdeki günlerde inşasına başlanıyor ve bir yılda tamamlanacak." dedi. 

Ankara'ya millet bahçesi kazandıracaklarını bildiren Erdoğan, "Millet bahçesinin bir ucu Ankara Emniyet Müdürlüğü önündeki kavşaktan başlayacak, eski hipodrom alanını, Atatürk Kültür Merkezi'ni, yeni yapılacak stadı, Arena Kapalı Spor Salonu'nu, Gençlik Parkı'nı içine alıp, yeni yapılan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binasını, Adliye binasının bulunduğu alanı da kuşatarak, Melike Hatun Camiine ve oradan Ulus'taki Heykele kadar uzanacak." bilgisini paylaştı. 

Dev bir alanda millet bahçesinin oluşturulacağını dile getiren Erdoğan, "Artık yeşil Ankara olacak inşallah. Bu alan içinde kullanılacak tesisler kalacak. Gereksiz olanlar ortadan kaldırılacak. Millet bahçemiz, içinde stadından konser salonuna, kapalı spor salonundan camisine kadar çok önemli yapıları da olan gerçekten çok büyük ve orijinal bir eser olacak. İngiliz'in 200 bin metrekareden oluşan Hyde Park'ı varsa bizim de burada devasa millet bahçemiz olacak." şeklinde konuştu.  

Bu alanın Konya Yolu ile Kazım Karabekir Caddesi arasındaki 750 dönümlük kısmının müzeler bölgesi olacağını belirten Erdoğan, "Ankara müze fakiri. İnşallah bunu da gerçekleştireceğiz. Cumhuriyet, Osmanlı, Selçuklu, Roma, Mezopotamya dönemi ve daha eski Anadolu kültürü burada sergilenecek. Bunun için Kazım Karabekir Caddesi'nin yer altına alınması gerekiyor. Bunu yapacağız."

Ankara'ya yapılacak millet bahçesinin ikinci kısmının spor bölgesi olacağını anlatan Erdoğan, yeni yapılacak stat, mevcut kapalı spor salonu ve diğer spor tesislerinin yeşil alanlarla birleştirilip tüm Ankara'nın hizmetinde olacağını söyledi.

Erdoğan, spor tesisleriyle Gençlik Parkı arasındaki ağaçlı yolun, bu iki bölümün geçiş noktası olacağını bildirdi.

Ankara'ya yapılacak millet bahçesi kapsamında Opera Binası'na kadar olan bölgeye gölet yapılacağını ve buranın yeşillendirileceğini belirten Erdoğan, Melike Hatun Camisi'nin önündeki meydanın daha da genişletilerek Gençlik Parkı'yla bütünleştirileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Heykelin 1. ve 2. Meclis binalarının içinde olduğu Cumhuriyet Dönemi'nin anıt binaları da millet bahçemizin bir başka önemli bölümünü oluşturacak. Ama bunlardan Muharrem anlamaz. Onların işi değil, bu bizim işimiz. Belediyecilikse bizde var, Başbakanlıksa bizde var, Cumhurbaşkanlığıysa o da bizde var. Bu iş çırak işi değil, bu iş kalfalık ister, ustalık ister, büyük ustalık ister. Onun için sizlerden icazet istiyorum." diye konuştu. 

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binası'nın bulunduğu kısmın da Sıhhiye Meydanı ile bütünleşecek şekilde yeni fonksiyonlar eklenerek, bir kültür sanat bölgesi haline dönüştürüleceğini anlatan Erdoğan, Ankara'nın önemli ticaret ve ulaşım bölgeleriyle kuşatılmış millet bahçesi yapılırken geçmişte üzeri kapatılan derelerin bir kısmının yeniden ihya edilerek, şehre kazandırılacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, millet bahçesinin içinde ulaşımın, yaya ve bisiklet yolları, çevresinde de tramvay hatlarıyla sağlanacağını, Konya Yolu ve Hipodrom Caddesi'nin yeşil yollarla geçilerek millet bahçesiyle Ankapark'ın, onunla birlikte de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin fiziki temasının sağlanmasının hedeflendiğini aktardı.

Bu projenin içinde kalacak konser salonunun inşasının gelecek yıl tamamlanacağını, stadyumla ilgili proje çalışmalarının ise bittiğini ve yakında ihaleye çıkılacağını kaydeden Erdoğan, Melike Hatun Camisi ve önündeki meydanın hizmete açıldığını, Ankara'yı millet bahçesiyle çok kısa sürede buluşturacaklarına inandığını belirtti ve şimdiden hayırlı olmasını diledi.

Ankaralılardan 24 Haziran'da tercihini bir kez daha hizmet siyasetinden yana kullanmasını, partililerden de 24 Haziran'a kadar gece gündüz çalışmasını isteyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz seçim meydanlarında, yaptıklarımızı, halen yapmakta olduklarımızı ve yapacaklarımızı anlatıyoruz. Yeni projelerimizi 2023 hedeflerimizi, 2053 ve 2071 vizyonlarımızı anlatıyoruz. Peki ötekiler ne anlatıyor. Söyleyeyim, sadece yıkmayı anlatıyor. Bay Muharrem'in ağzından terörle mücadeleyi duydunuz mu? Bay Kemal'den terörle mücadeleyi duydunuz mu? Nasıl duyarsınız adam Ankara'dan İstanbul'a, teröristlerin desteğiyle parlamentoya girenlerle beraber yürüyor. Öbürü 6-7 Ekim'de benim Kürt kardeşlerimi, Diyarbakır'da 53 tane Kürt kardeşimi öldürenlerin talimatını veren birisini Edirne'de gidiyor, cezaevinde ziyaret ediyor. Kim bu? İnce İnce. Şimdi 24 Haziran'da bunlara bir Osmanlı tokadı gerekmez mi? Onun için de çok çalışmamız lazım. İşi hafife almayacağız, çok gayret edeceğiz. Bütün yakınlarımıza, akrabalarımıza, Ankara'da olan, olmayan, Çankırı, Yozgat, nerede varsa hepsine ulaşacağız."

"SİZE BU VAATLE GELENLERE ŞUNLARI DA SORUN"

Muhalefete kalsa Türkiye'yi hemen yarın 1940'lara, 1970'lere, 1990'lara geri götüreceğini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Buradan tüm milletime sesleniyor ve diyorum ki size bu vaatle gelenlere şunları da sorun: AK Parti Türkiye'de 284 bin yeni derslik yaptı, siz onları yıkacak mısınız? Bunlara sorun, AK Parti Türkiye'de 585 bin yeni öğretmen göreve başlattı, onları işten atacak mısınız? AK Parti Türkiye'de 131 yeni üniversite açtı, siz onları kapatacak mısınız? AK Parti Türkiye'de 69 milyon kişiye geniş bant internet hizmeti sağladı, siz onları da kesecek misiniz? AK Parti Türkiye'ye bin 245 yeni hastane, 130 bin yeni hastane yatağı kazandırdı, siz onları kaldırıp atacak mısınız? AK Parti Türkiye'de 539 bin yeni sağlık çalışanını hizmete aldı, siz onları kapı dışarı edeceksiniz öyle mi? AK Parti Türkiye'de 817 bin vatandaşımızı TOKİ ile ev sahibi yaptı, siz onları yıkacak mısınız? AK Parti Türkiye'de 20 bin kilometre yeni bölünmüş yol yaptı, siz bunları kazıyıp tarlaya mı dönüştüreceksiniz? AK Parti Türkiye'de 383 kilometre uzunluğa sahip 258 yeni tünel açtı, siz bunları yeniden taşla toprakla dolduracak mısınız? AK Parti Türkiye'de yüksek hızlı tren hatları yaptı, mevcut tren hatlarını modernize etti. Siz yeniden kara trene mi döneceksiniz? AK Parti Türkiye'de 29 yeni havalimanı inşa etti, yurt dışı uçuş noktalarının sayısını 307'ye çıkardı, dünyada bir numara, siz bunları tekrar kapatacak mısınız? AK Parti sadece 6 ilde kullanılan doğalgazı 78 ile çıkardı, yakında 81 ile ulaştırıyor, siz bu doğalgaz borularını söküp, atıp evleri yeniden kömür sobasına mahkum mu edeceksiniz?"

İstanbul Büyükşehir Belediyesini CHP'den devraldığını anımsatan Erdoğan, şunları söyledi:

"Çöp dağları vardı, hava kirliliği vardı. Maalesef sular akmıyordu. Niye? CHP susuzluktur, CHP kirliliktir, CHP çöptür. Bunların geçmişi hep böyle. Ama milletimiz ferasetiyle konuşuyor. AK Parti 525 baraj ve 528 hidroelektrik santrali yaptı, 207 içme suyu tesisi, bin 232 sulama tesisi açtı, siz bunları yıkıp, yeniden suları denize mi akıtacaksınız? AK Parti 5 milyon hektar alanı ağaçlandırdı, siz bu ağaçları da kökünden sökecek misiniz? AK Parti 242 milyar, eski rakamla 242 katrilyon sosyal yardım yaptı, siz gidip bunları garip gurebadan geri mi isteyeceksiniz? AK Parti yaklaşık 4,5 milyon kişiye 15 katrilyon lira tasarruf teşvik fonu ödemesi, 8 milyonun üzerinde kişiye 3,5 katrilyon lira konut edindirme yardımı ödemesi yaptı, siz bunları geri mi alacaksınız? AK Parti emeklilerin maaşlarını 2, 3, 4 katına çıkardı, en son bayram ikramiyesi getirdi, siz bunları yeniden eski seviyelerine indirecek misiniz?" 

"SİZ PARAMIZDAKİ SIFIRLARI YENİDEN GERİ Mİ GETİRECEKSİNİZ"

İlköğretimde öğrencilere kitapları bedava verdiklerine değinen Erdoğan, muhalefetin bundan bile haberi olmadığını kaydetti.

AK Parti'nin Türkiye'yi 16 yılda 3,5 kat büyüttüğünü anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Siz yeniden küçültecek misiniz? AK Parti, Türk lirasındaki 6 sıfırı atarak Türkiye'yi itibarlı hale getirdi. Siz paramızdaki sıfırları yeniden geri mi getireceksiniz? İhracatımız 36 milyar dolardı, 162 milyar dolara çıkardık, siz yeniden eski rakama mı döneceksiniz?" diye sordu.

İktidarlarının Avrasya Tüneli, Marmaray, Yavuz Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü, Nissibi Köprüsü gibi onlarca dev eseri ülkeye kazandırdığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Siz bunların hepsini de dinamitleyip, yerle yeksan mı edeceksiniz?" sorularını da yöneltti.

Yalova'ya gitmek için Muharrem İnce'nin de Osman Gazi Köprüsü'nden geçtiğini bildiren Erdoğan, köprüden kimin geçtiğine bakmadıklarını tüm insanlar için orayı yaptıklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"AK Parti savunma sanayinde İHA'ları, SİHA'ları, tüfekleri, füzeleri, topları, tankları yaptı. Siz bunları geçmişte yaptığınız gibi yine toprağa mı gömeceksiniz. Allah rahmet etsin, Nuri Demirağ uçak yapmıştı. Bunlar geldi, işte bu CHP'nin geçmişteki o büyükleri o fabrikayı kapatarak gaz ocağı fabrikasına dönüştürdü. AK Parti, terör örgütlerinin başlarını gidip inlerinde eziyor. Bunlar ise onlara çanak tutuyor. İşte, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları'nda Suriye'de 4 bin kilometrekarelik bir alanı güvenli hale getirdik. Şu anda 200 bin kardeşimiz topraklarına döndü."

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin, Korgeneral İsmail Metin Temel'e yönelik sözlerine değinen Erdoğan, "Önce haddini bil. Apoletleri sen mi taktın sen sökeceksin? Bu apoletleri millet taktı. Bu ülke bir hukuk devletidir, bu ülkede yargı var. Benim için 'O nasıl herkesi cezaevine attıysa ben de aynısını yapacağım' diyor. Bir defa haddini bil. Tayyip Erdoğan Anayasa'nın amir hükümleri gereğince bu komutanların başkomutanıdır." diye konuştu.

Malatya'daki toplantının bir parti toplantısı değil, TESK'in bir iftar sofrası olduğunu, o iftar sofrasına da o ilin protokol mensuplarının tamamının geldiğini aktaran Erdoğan, "Komutan da 2. Ordu orada olduğu için o iftara gelmiştir ve orada ülkemizi, milletimizi memnun edecek bir ifadeye alkış tutmuştur. Niye rahatsız oluyorsun? Ama benim milletim size 24 Haziran'da zaten o beklediğiniz fırsatı da vermeyecek. Biri çıkıyor Külliye'yi satacakmış, öbürü çıkıyor Çankaya'yı satacakmış. Bunlar şaşırmış. Bunlara kalsa, bunlar bu ülkeyi de satar." dedi.

Alandakilerden muhalefet adaylarına karşılarına geldiğinde bu anlattıklarını sormalarını isteyen Erdoğan, güçlü Meclis, güçlü yönetim için 24 Haziran'da destek istedi.

Erdoğan, "Ankara sandıklara gitmeyi ihmal etmeyin. Biliyorsunuz, iki pusula, bir zarf kullanılacak. Birisi parlamento için bir diğeri başkanlık için. Bütün akrabalarınızı arayın, onlarla irtibatlaşın sinerjinizi onlara da verin. 24 Haziran'da sandıkları patlatıyor muyuz? Tercihimizi, güvenden, istikrardan yana kullanıyor muyuz? Yeni yönetim sistemiyle Türkiye'yi şahlandırıyor muyuz? Sizlerin bu sevgisi, coşkusu bizimle oldukça Allah'ın izniyle zafere ulaştıramayacağımız mücadele yoktur." değerlendirmesinde bulundu.

BAŞBAKAN YILDIRIM DA KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması öncesi Başbakan Başbakan Yıldırım söz aldı.

Başbakan Yıldırım, "Bu seçim iki taraf arasında oluyor. Birinici taraf yapım ekibi, ikinci taraf yıkım ekibi" dedi.

Yıldırım, partisince 19 Mayıs Stadyumu'nda gerçekleştirilen mitingde yaptığı konuşmada, AK Parti olarak 16 yıl boyunca milletle bir ve beraber yürüdüklerini, daha nice yıllar da beraber yürüyüp, ülkeyi birlikte kalkındıracak ve büyüteceklerini belirtti.

Ankara'nın kararını verdiğini, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Cumhur İttifakı'na, AK Parti'ye ve istikrara devam" dediğini aktaran Yıldırım, Ankaralının yatırıma, icraata işe baktığını, boş laflara bakmadığını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde istikrar ve güvenin olduğuna vurgu yapan Yıldırım, "Yeni sistemde meclis, yasama ve denetim görevini daha da etkin şekilde yapacak. Daha güçlü bir meclis olacak. Cumhurbaşkanımızın kuracağı hükümet güvenoyunu meclisten değil sizden alacak. Milletten, doğrudan sandıktan alacak." diye konuştu.

"GELECEK TÜRKİYE'NİNDİR"

Başbakan Yıldırım, 24 Haziran'ın Türkiye için güçlü hükümet, güçlü meclis ve 2023 kadrolarının belirleneceği tarihi bir seçim olduğuna dikkati çekerek, "Türkiye daha büyük hedeflere daha huzurlu, daha müreffeh bir gelecek için sandığa gidecek. Gelecek Türkiye'nindir. Gelecek AK kadınların, AK gençlerindir." ifadesini kullandı.

Milletin Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğu gerçeğini bildiğini aktaran Yıldırım, şöyle devam etti:

"Bazı adaylar var yalancı pehlivan gibi piyasaya çıkmış vaziyetteler Türkiye'nin gücünün farkında değil. Bu seçim iki taraf arasında oluyor. Birinci taraf yapım ekibi ikinci taraf yıkım ekibi. Sanki bunlar ağız birliği yapmışlar, AK Parti ne yaptıysa 'yıkacağız, yaptırmayacağız, projeleri durduracağız, devletin kurumlarını satacağız' diyorlar. 'Kanal İstanbul'u yaptırmayacağız, hızlı trene ne gerek var, yerli araba bizim neyimize' diyorlar. Dünyada böyle bir seçim vaadi var mı? Bütün dünyada adaylar yapacaklarını anlatırlar, burada da bizimkiler yapılanları nasıl yıkacaklarını anlatıyor. Sizin yakacağız, yıkacağız dediğiniz o yatırımlarla bu ülkenin insanları gurur duyuyor."

"BU ÜLKEYE HİZMET EDEN KADROLARI SİNDİREMİYORLAR"

Yıldırım, dünyada yapılamayan eserleri yapan iktidarın adının AK Parti olduğuna işaret ederek, dünyada bunca sıkıntı, ekonomik zorluk yaşanırken bu yatırımları Türkiye'nin yapıyor olmasını herkes hayranlıkla takip ederken, diğer adayların bunu yok etmek için kendilerini parçaladığını söyledi.

Bu yatırımlar karşısında hasetlik yapıldığını aktaran Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu milletin gönlüne giren gece gündüz bu ülkeye hizmet eden kadroları sindiremiyorlar. 'Ben de bu ülke için şunu, bunu yaptım, şu eseri yaptım' diyecekleri bir şey var mı? Adam olur ki bu dünyada bırakabilir bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser. Bunlarda eser falan yok. Bu ülkeyi yıllar boyunca krize, istikrarsızlığa sürükleyen bunlar değil mi? Bunların bu çapsız siyasetini Ankaralı kardeşlerim bilmiyor mu? Bu millet yıkmaktan engellemekten başka hiçbir şey bilmeyen, hiçbir şey söylemeyen bu adaylara hoş geldin der mi?"

"AK PARTİ BU ÜLKENİN EMEĞİNİ, EKMEĞİNİ, AŞINI BÜYÜTÜYOR"

Yıldırım, Ankara'nın 24 Haziran'da sandıkta bu meselenin gereğini yapacağını vurgulayarak, emaneti yalanla, dolanla milletin hayalini çalanlara değil, 16 yıl boyunca verdiği her sözü tutan AK Parti'ye tekrar teslim edeceğini bildirdi.

Darbeciye, vesayetçiye boyun eğmeden, milletle beraber yürüyen partinin adının "AK Parti", liderin adının da "Recep Tayyip Erdoğan" olduğunu belirten Yıldırım, şunları ifade etti:

"AK Parti bu ülkenin emeğimi, ekmeğini, aşını büyütüyor. Demokrasiye, hukukun üstünlüğüne sahip çıkıyor. Bu ülkenin vatandaşlarının insanca yaşaması, özgür olması için mücadele veriyor. AK Parti yasakları, baskıları kaldıran, milletle devleti barıştıran Ankara'nın kapılarını 81 milyon vatan evladına açan partinin adıdır. AK Parti kadroları milletin kadrolarıdır, millet siyasetinin temsilcileridir. AK Parti laf üstüne laf değil taş üstüne taş koyan partinin adıdır."

Vatandaşlara, "Bu şarkı burada bitmez, yaparsa AK Parti yapar, Vakit Ankara, Vakit Türkiye vakti diyor muyuz?" sorusunu yönelten Yıldırım, "Evet" yanıtını almasının ardından, "O zaman gün bugün, durmak yok yola devam" dedi.

Sayfa Yükleniyor...