Ankara'ya kritik ziyaret

Ankara'yı ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Hagel, bugün sırasıyla Genelkurmay Başkanı Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile görüştü. Görüşmelerin gündem maddesi ise IŞİD'e planlanan müdahale oldu.

Haberler 08.09.2014 - 19:54

Ankara'ya kritik ziyaret

Amerika Savunma Bakanı Chuck Hagel Ankara'da.

Hagel bugün ilk olarak Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile görüştü.

Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hagel'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti

Basına kapalı görüşme, 1 saat 10 dakika sürdü. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun da bulunduğu kabulde, Hagel'e, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı olarak göreve başlayan ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Ross Wilson eşlik etti.

Hagel ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Davutoğlu ile Hagel görüşmesinde bölgesel gelişmelerin yanı sıra ABD ile model ortaklık çerçevesinde Türk-Amerikan savunma işbirliği de değerlendirildi.

Görüşmede ayrıca Suriye, Libya ve Ukrayna'daki gelişmelerle Irak'taki hükümet kurma süreci ile Galler'deki NATO zirvesi de gündeme geldi.

GÜNDEM IŞİD
Hagel'ın ziyaretinin gündeminde IŞİD'e yönelik planlanan operasyon var. askeri operasyona 4 gerekçeyle mesafeli duruyor.

Türkiye'nin ilk endişesi IŞiD'in elinde bulunan 49 Türk vatandaşı. Türkiye'nin muharip güç olarak katkı verme ya da hava sahasını kullandırma seçeneklerine vatandaşlarının can güvenliği bakımından çekinceleri var.

İkinci çekince bir Müslüman ülke olarak başka bir Müslüman ülkeye dönük operasyonun içinde yer almak. Türkiye bu konuda da mesafeli. Üçüncü başlık, IŞİD'le mücadele için verilecek silahlar. Ankara silahların PKK'nın eline geçmesinden endişeli. Operasyon sonucunda Suriye'de Esad'ın güçlendirilmemesi de Türkiye'nin üzerinde durduğu bir başka başlık.

Sayfa Yükleniyor...