Ankete göre Türkiye'nin ekseni kayıyor

Marshall Fonu'nun anketinden çıkan sonuca göre Türk halkı son yıllarda AB hedefinden ve Batı'dan uzaklaştı. Anketten çıkan iki çarpıcı sonuç daha var: Türk halkının yarıdan fazlası Ermenistan ile protokollere ve Kıbrıs'ta müzekerelere karşı çıkıyor.

Haberler - NTV Haber 16.09.2010 - 02:09

"Türkiyenin ekseni kaydı mı?" Aylardır tartışılan bu soru, Amerikan düşünce kuruluşunun anketine de konu oldu.

Amerikan düşünce kuruluşu Alman Marshall Fonu Transatlantik Trendler Anketi'ne göre, Türk halkı son yıllarda Avrupa Birliği (AB) hedefinden ve Batı'dan uzaklaştı.

Son bir yılda 'de NATO ve Avrupa Birliği üyeliğine destek hızla gerilerken, Ortadoğu'yla yakın işbirliği isteyenlerin oranı ikiye katlandı. Yani Türk halkı, Başbakan Erdoğan'ın "Türk Arap’sız yaşayamaz, kim ki yaşar der, delidir" şeklinde dile getirdiği yorumlara destek verdi.

Avrupa Birliği'ni olumlu bulan Türkler'in oranı son bir yılda 10 puan birden gerileyerek yüzde 48'den yüzde 38'e indi. Üyeliğe olumsuz bakanların oranı ise yüzde 22'den yüzde 31'e çıktı.

Türk halkını Batı'dan ayıran bir diğer konu da İran. İran'ın nükleer programından endişe duymayanların oranı yüzde 36. Bu oran Avrupa ve ABD'de yüzde 4 ila 12 arasında.

Ermenistan'la ilişkilerin normalleşmesini öngören protokoller ve Kıbrıs'ta müzakerlerin sürüdürlmesine destek zayıf görünüyor.

Ermenistan'la protokollerin onaylanmasını destekleyenlerin oranı yüzde 27'de kalırken, karşı çıkanların oranı yüzde 55.

Kıbrıs müzakerelerine destek de sadece yüzde 29. Halkın yüzde 51'i müzakerlerin yürütülmesinden yana görüş belirtmedi.

Sayfa Yükleniyor...