Türkiye ile Katar arasında anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Tamim El Sani’yi ağırladı. Emir'in ziyaretinde, Türkiye ve Katar arasında Yüksek Stratejik Komite kurulmasına dair anlaşma imzalandı.

Haberler 20.12.2014 - 01:22

Türkiye ile Katar arasında anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere 'ye gelen Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, Türkiye-Katar ilişkilerinin son yıllarda kazandığı ivmeye dikkati çekerek, "İlişkilerimiz kardeşlik boyutundan öteye geçti" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve hükümete misafirperverliği için teşekkür eden Al Sani, "Değerli kardeşim Erdoğan, Türkiye-Katar ilişkileri kardeşlik boyutundan öteye gitti, büyük ivme kazandı. Bugün gerek savunma gerekse Yüksek Stratejik Komite kurulmasına ilişkin imzaladığımız anlaşmalar bunu gösteriyor" dedi.

Türkiye'ye yatırıma devam edeceklerini ve Türk yatırımcıları da özellikle dünya kupası için Katar'da yatırım yapmaya beklediklerini ifade den Al Sani, "Türkiye ile ayrıcalıklı ve stratejik bir dostluğa sahibiz" ifadesini kullandı.

Türkiye ile yapacakları askeri işbirliğinin de kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Al Sani, "Türkiye'nin deneyimli ordusu, Katar ordusunun gelişmesine katkıda bulunacaktır" diye konuştu.

BÖLGESEL KONULARDA İŞBİRLİĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde önemli bölgesel konuları ele aldıklarını belirten Al Sani, iki ülkenin dış politika ile ilgili konularda aynı görüşü paylaştıklarını vurguladı.

Görüşmede Suriye'deki iç savaş, Irak'taki son durum, Yemen'deki gelişmeler ve Filistin meselesi gibi önemli konuları ele aldıklarını ifade eden Al Sani, şöyle devam etti:

"Filistin halkının kendi haklarına ve özgürlüğüne kavuşmasının zorunlu olduğundan bahsettik. Suriye'de yaşanan trajediyi ele aldık, ilk baştan beri Suriye'de ciddi sorun çıkaracağını söyledik, çok tehlikeli organizasyonların çıkacağından bahsettik. Biz her daim çözümden yanayız ama önümüzde bir çözüm görünmüyor. Suriye'de halkın yanında yer alan tüm tarafların bu sorumluluklarını ciddi şekilde almaları gerekiyor."

Irak'ta bir takım tehlikeli örgütlerin ortaya çıkmasının sebebinin, geçmişte Irak yönetimince sergilenen bazı yanlış tutumlar olduğunu belirten Al Sani, yeni hükümetin daha başarılı olacağına inandığını söyledi.

Al Sani ayrıca Yemen'deki gelişmeleri de ele aldıklarını ve bu ülkedeki durumun bölgesel anlamda tehlikeli boyuta ulaştığını vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...