Anne eğitimiyle değişen hayatlar

"Pijamalarını kendi giyiyor, düğmesini ilikliyor, yemeğini kendi yiyebiliyor." Yorgun gözleri sevinçle ışıldayan anneler, zihinsel engelli çocuklarıyla nasıl daha iyi iletişim kurduklarını anlatıyor...

Haberler 26.12.2011 - 12:13

Anne eğitimiyle değişen hayatlar

Pijama giymek, yatak toplamak, yemek yemek.. Sıradan gibi görünen bu eylemler, zihinsel engelli çocukları olan anneler için büyük bir adım. Bu adımı atabilmelerinin sebebi ise Yüksek Öğrenimde Rehberliği Tanıtma ve Rehber Yetiştirme Vakfı’nın (YÖRET) annelere verdikleri eğitim.

YÖRET Vakfı, İstanbul İl Milli Eğitim Özel Eğitim Şube Müdürlüğü’yle kasım ayında ‘Okul Aile İşbirliği Aile Atölyeleri’ isimli bir proje başlattı. Hollanda Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla yürütülen çalışmada hafif ve orta düzeyde zihinsel öğrenme yetersizliği olanların eğitim aldığı iş okulları proje kapsamına alındı. Radikal gazetesinin haberine göre, kentteki 13 okuldan önce Fatih ve Ataşehir’deki iş okullarında, 33 anneye aile programı uygulandı.

Anneler kendi deyişleriyle her şeyi akışına bırakmışken, aldıkları eğitimle koruyucu anne olmaktan çıkıp katılımcı anne oldular. 40 yaşındaki Nurdan Sezer’in iki engelli çocuğu var. Kızı Edanur 16. oğlu Hakan 12 yaşında:

“Çok zorluk yaşadık. Yıprandık, dışlandık. Diğer çocukların, ailelerinin tutumu çok yordu bizi. Kimse kızımın yanında oturmak istemiyordu. YÖRET’in verdiği eğitimle her şey daha da güzelleşti. Kızımla daha iyi iletişim kurduğum için 5 haftada bile bir sürü şey değişti. Hırçınlığı azaldı, yatağını kendi topluyor, pijamasını katlıyor. Kendi hayatını sürdürmesi adına bir şeyler öğretebiliyorum, eskisi gibi onun yerine ben yapmıyorum artık.”

SORUMLULUK VERMEK
Nevim Turhan da “Çok mutlu oldum. Yapamaz diyorken sorumluluk vermek gerektiğini öğrendim. Eğitim hem bize hem çocuklara çok iyi geldi” derken Yasemin Hatun bir farkın altını çiziyor: “Projeler genellikle çocuklara yönelik oluyor. Bunda hem çocuklarımıza yararlı olduk hem bizler çok şey öğrendik.”

Sayfa Yükleniyor...