Anne sütü sağma ve süt pompası

Anne sütünü sağarak süt üretimini arttırabilir, çocuğunuza yanında olamadığınız zamanlarda da süt verebilirsiniz.

Haberler 14.01.2013 - 21:14

Anne sütü sağma ve süt pompası

Yenidoğan bebek annelerinin 2-2,5 saat ara ile düzenli pompa kullanmaları sütün artış göstermesi ve annenin göğsünde süt kalmaması açısından önemlidir. Sağımlar her göğüs için 12-15 dakika sürmelidir. Daha büyük bebek anneleri için 3-3,5 saat ara ile sağım yapılması uygundur. Sağım süresi yine 12-15 dakika olmalıdır.

Sütünüz azsa ya da bebeğiniz emmeyi red ediyorsa sütün devamlılığını sağlamak çok önemlidir. Bunun içinde pompa ile sütünüzü sanki bebeğiniz sizi emiyormuş gibi sağmalısınız. Önce bebeğinizi zorlamadan emzirin, ardından göğsünüzü sağabilirsiniz. Böylelikle beyne daha fazla süt ihtiyacı sinyali gittiği için annenin göğsünde daha fazla süt üretimine başlar. O nedenle emmek kadar sütü sağmak da çok önemlidir. Gün içinde maksimum 12, en az 6 kere olmak üzere ortalama 8 kere sağmanız sütünüzün artmasında çok işe yarayacaktır.

Ancak şunu unutmayın, hiçbir pompa bebeğin annesinden çektiği süt kadar fazla süt boşlatamaz. O nedenle sütünüzü özellikle arttırmaya çalıştığınızda pompada çıkan miktara kafayı takmayın. Siz bu miktarın ne kadar az ya da çok olduğuna kafayı takarsanız inanın o bir gün gerçek olur. Beyninizden geçen bu düşünce oksitosin hormonu sayesinde gerçek olur.

Yenidoğan bebekler, zamanında doğmuş olsalar bile emmeyi öğrendikleri ilk günlerde süt sağma pompasını bebeğe yardımcı olarak kullanabilirsiniz. Yenidoğan bebek memeye alındığı ilk anlarda kısa kısa, sık aralarla emerek sütü indirmeye çalışır. Bu aşamayı pompadan yardım alarak yani sütün salınımını pompa ile başlatarak daha sonra bebeğimizi emzirmeye geçersek, onu çok fazla yormadan emzirmiş oluruz.

Yenidoğan bebekler sütün ön kısmını emerken çok fazla enerji harcadıklarından, sütümüzün son kısmını çekemeden memede uyuya kalırlar. Dolayısı ile bebeğimiz emmeyi bıraktıktan sonra en son pompa ile memeyi sağarak, sağdığımız sütleri bebeğimize kaşık veya kap ile besleyerek verdiğimiz takdirde bebeğimiz sütün tamamını almış olur. Bebeğinizi emzirmenin verdiği manevi doyumla karşılaştıramayız hiçbir şekilde süt sağma pompası kullanımını. Ancak pekçok nedenle süt sağmaya ihtiyacınız olduğunda sütünüzün etkili ve güvenli sağılmasına imkan sağladığı için cankurtarıcı olarak pekçok annenin imdadına yetişmektedir.

Kaynak: http://www.gurmebebek.com/sut-pompasi-secimi-ve-kullanimi-50616


Sayfa Yükleniyor...