Antalya Havalimanı'nı alarma geçiren olay

Antalya Havalimanı'nda kucağındaki çantayı X-Ray cihazından geçirmek istemeyerek, "Üzerimde bomba var. Bismillah, Allahu ekber" diye bağıran bir kişi, gözaltına alındı. İlk gelen bilgi zanlının Suriyeli olduğu yönündeydi. Ancak daha sonra zanlının Türk vatandaşı olduğu ortaya çıktı.

Haberler - DHA 02.01.2017 - 10:26 | Son Güncelleme : 02.01.2017 - 12:26

Antalya Havalimanı'nı alarma geçiren olay
Arşiv

Havalimanı'nda iç ve dış hatlar terminallerinin ortak kullandığı ''Giden Yolcu'' kısmında saat 09.30 sularında  X- Ray cihazından geçen Türk vatandaşı V.Ç., "Bismillah, Allahu ekber" diye bağırınca panik yaşandı. Polis ve özel güvenlikçiler, V.Ç.'yi kısa sürede etkisiz hale getirip gözaltına aldı.

ÜZERİNDEN ESRAR ÇIKTI

V.Ç.'nin dün akşam da uçağa binmek için havalimanına geldiği, yapılan aramada üzerinde bir miktar esrar maddesi bulununca gözaltına alındığı, ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Diyarbakır Bismil nüfusuna kayıtlı V.Ç.'nin, uyuşturucu bağımlısı olduğu kaydedildi. İlk gelen bilgi, zanlının Suriyeli olduğu yönündeydi.

''BİRDEN BAĞIRMAYA BAŞLADI''

Görgü tanıklarından avukat Dilek Bağrıyanık, bir arkadaşını sabah saatlerinde havalimanına bıraktığını belirterek, olay anını şöyle anlattı:

"X-Ray'dan geçtik. Güvenlik görevlileri elle arama yaptığı sırada yan taraftaki X-Ray cihazından kucağında sırt çantası bulunan 30'lu yaşlarda bir erkek geçti. Güvenlik görevlileri çantasını bırakıp geçmesini istedi. Şahıs bir anda çantasına sıkı sıkı sarılarak 'Bismillah, Allahu ekber' diye bağırmaya, dua etmeye başladı. Güvenlik görevlileri hemen müdahale ederek yere yatırdı. Bu sırada o bölgede bulunan herkes kaçmaya başladı" dedi.

''AKLİ DENGESİNİN YERİNDE OLMADIĞINI SÖYLEDİLER''

Dilek Bağrıyanık, şüphelinin başında siperliği bulunan kahverengi kasket bulunduğunu, yanağının sağ tarafından da kan aktığını söyledi. Bağrıyanık, "Polis merkezine götürüldü. Bize şüphelinin akli dengesinin yerinde olmadığını söylediler" dedi.

Bir başka görgü tanığı ise "Şüpheli çantasını aratmadan X-Ray'dan geçmek istedi. Güvenlik görevlileri müdahale edince, 'Gidin teröristlerle uğraşın, beni bırakın' diye bağırdı. Çevredeki herkes kaçtı. Polis ve özel güvenlik görevlileri hemen müdahale etti. Çantasını alarak dışarı çıkardılar. Şüpheli yere yatırılarak kelepçelendi. Üzeri de arandıktan sonra polis aracına bindirilerek havalimanındaki polis merkezine götürüldü" dedi.

VALİLİK: OLAY ADLİ VAKA

Antalya Valiliği'nden olaya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Dün saat 22.30 sıralarında uçağını kaçıran ve havalimanı personeli ile tartışma yaşayan 1978 Antalya doğumlu, Diyarbakır Bismil nüfusuna kayıtlı V.Ç. bu sabah 09.30'da elinde bir çantayla havalimanına gelerek, X-Ray cihazından kontrolsüz geçmek istemiştir. Şahıs, güvenlik görevlilerinin müdahalesi üzerine slogan atmaya başlamış ve emniyet görevlileri tarafından yakalanarak etkisiz hale getirilmiştir. Olay adli bir vaka olup, soruşturması devam eden uyuşturucu bağımlısı şahıs, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesine sevk edilmiştir.''

Sayfa Yükleniyor...