NTV

Antalya'da 3 Gezi tahliyesi

Anadolu Ajansı

Türkiye

Antalya'daki Gezi olaylarına ilişkin yargılanan 3 tutuklu sanık adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Antalya'da Gezi Parkı odaklı eylemlere ilişkin yargılanan 5 sanıktan tutuklu 3'ünün, adli kontrol hükmü uygulanarak tahliyesine karar verildi.

Antalya 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Ayşe Deniz Karacagil, Mustafa Cihan Yılmaz ve Murat Sezgin ile tutuksuz yargılanan Ali Karakuş, Leyla Nuyan ve sanık avukatları katıldı.

Kepez Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Antalya Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 18 polis memuru da duruşmada müşteki olarak yer aldı.

İddianamede şikayetçi olarak gösterilen kurumlardan Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin avukatı İlker Gedik, kurum olarak olaylarda zarara uğramadıklarını ve şikayetçi olmadıklarını belirterek, iddianameden çıkartılma talebinde bulundu.

Cumhuriyet savcısının iddianameyi okumasının ardından söz alan sanıklardan Murat Sezgin, kamu kurum ve kuruluşlarına zarar vermediklerini ve görevli memurlara mukavemette bulunmadıklarını savundu.

Herhangi bir terör örgütü üyesi olmadığını söyleyen Sezgin, iddianamenin gerçeği yansıtmadığını öne sürdü.

Mustafa Cihan Yılmaz ise Devrimci İşçi Partisi'ne üye olduğunu ve Antalya'daki Gezi Parkı olaylarının tamamen bir halk hareketi olarak gerçekleştiğini söyledi.

Herhangi bir başka örgütle irtibatı bulunmadığını ifade eden Yılmaz, bu yöndeki suçlamaları kabul etmediğini kaydetti. Olaylar sırasında güvenlik görevlilerine hakaret etmediğini belirten Yılmaz, "Gezi olaylarında konuşma yaptım ancak hiçbir şekilde kimseyi galeyana getirmedim. Suçsuzum ve beraatimi istiyorum" dedi.

Ayşe Deniz Karacagil de örgüt üyeliğiyle ilgili suçlamaların gerçeği yansıtmadığını savunarak, yaşanan olaylarda kimsenin talimatı doğrultusunda hareket etmediğini söyledi.

Toplumsal duyarlılık sahibi bir insan olarak gösterilere katıldığını ifade eden Karacagil, "Olaylarda kimseye taşlı saldırıda bulunmadım. Tam tersi bazı kişilerin taşlı saldırısına maruz kaldım" diye konuştu.

Kepez Belediyesi vekili Melek Sırmacı ise Gezi Parkı olayları nedeniyle belediyeye ait bazı park ve çöp konteynırların zarar gördüğünü belirterek, bu zararın karşılanması ve sanıkların cezalandırılması talebinde bulundu.

Müşteki polis memurlarından Murat Öz ise Gezi Parkı olaylarının ilk gününde ekip aracıyla Çallı Kavşağı'nda bulunduklarını anlatarak, yüzü maskeli çok sayıdaki kişinin saldırısına uğradıklarını kaydetti.

Bu olaydan havaya ateş ederek kurtulduklarını söyleyen Öz, "Yanımda bulunan polis memuru arkadaş yaralandı. Buradaki sanıkları tanımıyorum. Bana saldıranlardan şikayetçiyim" dedi.

Salih Sadun Çalbay adlı polis memuru ise 3 Haziran 2013'te Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan çok sayıdaki kişinin bir süre sonra yürüyüşe geçtiğini aktararak, "Ben de görev gereği onları takip etmeye başladım. Ancak sonra bana saldırdılar, elimdeki fotoğraf makinesini alıp kırdılar. Silahımla havaya ateş ederek olay yerinden kaçtım" diye konuştu.

Mahkeme, tutuklu 3 sanığın, haftada 3 gün adli kontrol birimine imza verme koşuluyla tahliyelerine karar vererek, duruşmayı erteledi.