Antalya'da betonlaşmanın önüne nasıl geçilir?

Antalya'da çevreye duyarlı turizm nasıl geliştirilir ve betonlaşmanın önüne nasıl geçilir? Yeşil Haberci soruyor...

18.06.2009 - 11:02

Yeşil Haberci yine Antalya'da.. Belediye başkanı ve turizm yatırımcıları biraraya geliyor ve Antalya'da çevreye duyarlı turizm nasıl geliştirilir ve betonlaşmanın önüne nasıl geçilir? Yeşil Haberci araştırdı...

Programda Lara Kent Parkı'na da yerveriliyor. Kentin hemen yanında deniz kıyısında 3 bin 500 dönümlük bir arazi. Lara kent parkı. Söz konusu arazi turizmin başkenti Antalya'da olunca haliyle hemen turizm yatırımı gündeme geliyor.

Lara kent parkı, 2006 yılının ağustos ayında yapılan açık ihale ile bir firmaya 49 yıllığına 22 milyon 700 bin ytl'ye tahsis edilmişti. Ancak tahsislerle ilgili kanun  anayasa mahkemesi'nden dönünce Lara yine kendi başına kalmıştı. Söz konusu alan Antalya'ya turizm yatırımı yapacaklar için hala cazibe merkezi olmayı sürdürüyor.

Antalya'da yatırımcıların iştahını kabartan bir diğer bölge ise Vakıf Zeytinliği. İçinde 20 bin zeytin ağacı bulunan 3 bin dönümlük zeytinlik birkaç kez ihaleye çıkarıldı. Ancak bazı girişimcilerin zeytini için değil yerinin değeri için ihaleye girdikleri öne sürülünce ihale iptal edilmişti.
425 yıllık zeytinlik de antalya'da kaderini bekleyen büyük alanlar arasına yerini almış durumda.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...