Antalya'daki hortum ve fırtınanın bilançosu (İki bakandan açıklama)

Olumsuz hava koşullarının etkili olduğu Antalya'da 260 trafo merkezinde enerji olmadığı bildirildi. Şiddetli fırtına nedeniyle Kumluca'da iki binanın yıkıldığı, il genelinde 21'i ağır 229 binada hasar olduğu kaydedildi.

Anadolu Ajansı 26.01.2019 - 14:21 | Son Güncelleme : 26.01.2019 - 15:51

Antalya'daki hortum ve fırtınanın bilançosu (İki bakandan açıklama)

Son dakika haberi! 

Antalya olumsuz hava koşulları ile mücadele ediyor. 

Son olarak sabah saatlerinde Antalya Havalimanı'nı hortum vurdu, 12 kişi yaralandı. 

Şiddetli fırtına ve hortum nedeniyle kentte 260 trafo merkezinde enerji olmadığı bildirildi. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,"80 bin civarında konut etkilenmiş durumda. Keza Isparta'da da 140 civarında, ağırlıklı kırsal bölgelerde olmak üzere yine trafo merkezlerimizde enerjimiz yok" dedi.

Dönmez şöyle devam etti:

"Orada da yaklaşık 15-20 bin vatandaşımız şu anda enerjisiz. Ekipler de hava koşulları müsaade ettiği ölçüde çalışmalarına devam ediyor. Büyük bir oranda gün içerisinde Antalya'ya enerji vereceğiz. Bazı bölgelerde de fırtınanın şiddetine bağlı olarak tedbir amaçlı da oradaki elektrik dağıtım şirketimiz bazen enerjiyi kesiyor, daha olumsuz bir yansıması olmasın diye. Ben tekrar bu vesileyle Antalya'ya büyük geçmiş olsun diyorum."

2 BİNA YIKILDI 229 BİNADA HASAR 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise hasar tespit çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. "Yaptığımız tespitlere göre Kumluca bölgesinde 2 binamız tamamen yıkılmış vaziyette" diyen Kurum, şunları kaydetti:

"21 ağır hasarlı, 208 az hasarlı olmak üzere toplamda 229 binada hasar tespiti yaptık. Yapmış olduğumuz hasar tespiti çerçevesinde Bakanlığımız, Belediyemiz, Valiliğimiz vatandaşlarımızın yaralarını acilen sarmak suretiyle buradaki mağduriyetlerini en kısa zamanda gidereceğiz."

ERDOĞAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telefonla Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'i arayarak meydana gelen zararla ilgili bilgi aldığını, talimatlarının olduğunu açıklayan Karaloğlu, Erdoğan'ın yaşanan felaket nedeniyle hem Antalya'ya hem millete geçmiş olsun dileklerini ilettiğini kaydetti.

HORTUM TEHLİKESİ NE KADAR SÜRECEK?

Sayfa Yükleniyor...