‘Antennagate’ yöneticiyi götürdü

iPhone 4'teki anten sorunu yüzünden sert eleştirilerle karşılaşan Apple, projenin en üst yöneticisini gönderme kararı aldı.

Haberler 25.10.2010 - 13:03

‘Antennagate’ yöneticiyi götürdü

Apple’ın yeni akıllı telefonu iPhone 4, kelle götürdü. Telefondaki anten probleminin ortaya çıkmasından kısa süre sonra donanımdan sorumlu CEO yardımcısı görevini bırakıyor.


Firmada iPhone ve iPad de dahil mobil cihazların tüm işlemci, donanım ve teknolojilerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Mark Papermaster ’ın koltuğunu boşaltacağı, onun yerine şirketin bilgisayar mühendisliği ekiplerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Bob Mansfield’ın geleceği açıklandı.

Apple, merakla beklenen iPhone 4 akıllı telefonunu tanıttıktan kısa süre sonra cihazdaki anten sorunu yüzünden zor günler geçirmeye başlamıştı. Konuşurken sol avuca oturtulan telefonun anten noktası avuç içine denk geldiğinde, çekim gücü kademeli olarak düşüyor ve hat kesiliyordu.

Bir süre sorunu hafife alan Apple ve yöneticisi Steve Jobs, basın ve müşterilerin yoğun tepkisi üzerine sorunu kısmen çözen ‘kılıf’ hediyesini açıklamıştı. Ürünü geri alma da bir başka opsiyon olarak sunuldu. ABD’nin en etkili tüketici derneği American Consumer Reports da ‘iPhone’da üretim hatası var’ raporu yayımlamıştı.

Görevinden ayrılan, veya ayrılmak zorunda bırakılan, Papermaster 2009 yılında Apple’a olaylı şekilde transfer olmuştu. IBM, Papermaster’ın yürüttüğü mobil cihazlarla ilgili projenin bitmemesi ve yaptıkları anlaşmada rakip bir firmaya gidemeyeceği şeklinde bağlayıcı bir madde olduğu gerekçesiyle bu transfere karşı çıkmıştı. Şirket hem Apple’a hem de Mark Papermaster’a dava açmış ve kazanmıştı. Anlaşmazlık uzun süre devam etti.

Daha önce iPhone 4 resmen duyurulmadan önce prototipin basına sızması ve fotoğraflarının yayımlanması sonucunda, firmanın test bölümündeki mühendisler işten çıkarılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...