AP üyesi: Durum tahmin edilenden kötü

Cezaevlerindeki açlık grevleriyle ilgili 6 gün boyunca Diyarbakır'da kalan Avrupa Parlamentosu üyesi Michel Billout, bir açıklama yaptı.

07.11.2012 - 06:51

AP üyesi: Durum tahmin edilenden kötü

Avrupa Parlamentosu üyesi Michel Billout, cezaevlerindeki açlık grevleri nedeniyle Türkiye’ye geldi.

Diyarbakır’a giden ve 6 gün boyunca konuyla ilgili bilgi alan Billout, BDP Muş Milletvekili Demir Çelik ile birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Billout, "Durumun tahmin ettiğimizden kötü olduğunu gördük" ifadesini kullandı.

Billout, "Altı günlük gözlemlerimizden, durumun tahmin etiğimizden daha kötü olduğunu gördük" derken, bir gazetecinin ”PKK’nın ana okulunu yaktığını biliyor musunuz?” sorusuna da, "Her iki taraf için de askeri çözüm, çözüm değil. Bu ülkede politik yollar tıkanmış" karşılığını verdi.

BDP Muş Milletvekili Demir Çelik de, cezaevindeki açlık grevlerine ve Kürt sorununa yabancı ülkelerin de ilgi gösteriyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ”Sorunumuza parmak basıyor olmaları önemlidir” diye konuştu.

Tarih boyunca hiçbir savaşın özgürlük getirmediğini öne süren Çelik, cezaevlerindeki açlık grevlerinin durdurulması için Hükümet’e diyalog ve müzakere çağrısı yaptı. Çelik, ”BDP’nin Meclis’te olması fırsata dönüştürülebilir” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...