Hollandalı parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan Türkiye Karar Taslağı'nda ayrıca, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yeniden yapılandırılması da öneriliyor.

Türkiye raportörü Hollandalı Hristiyan Demokrat Ria Oomen Ruijten tarafından kaleme alınan Türkiye Karar Taslağı’nda, Ergenekon davası ve yargı reformu geniş ölçüde yer veriliyor.

"Türkiye'nin Ergenekon davasını, hukukun üstünlüğüne güveni artırmak için fırsat olarak kullanması gerektiği" belirtilen taslakta, Ergenekon suç ağının boyutundan endişe edildiği" vurgulanıyor.

Karar taslağında, hükümetten ve yargıdan Ergenekon sanıklarının tüm haklarına saygı göstermeleri de isteniyor.

Karar taslağında ‘Yargının vakit geçimeden kapsamlı reforma tabi tutulması’, "Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun temsil gücünü, tarafsızlığını ve şeffaflığını güvence altına alacak şekilde yeniden yapılandırılması" talep ediliyor.

Türk hükümetinin, başlattığı açılımların memnuniyetle karşılandığı ifade edilen taslakta, hükümete ‘siyasi inisiyatifini somut reformlara dökmesi’, muhalefete ve tüm taraflara süreci desteklemeleri çağrısı yapılıyor.

Taslakta ayrıca, Türkiye'nin Kıbrıs'taki askerlerini geri çekerek çözüm müzakereleri için uygun bir atmosfer oluşturabileceği de savunuluyor.

Türkiye'de özellikle bir medya grubuna verilen ceza ve internet sitelerinin sık sık yasaklanmasının ardından basın özgürlüğünden endişe edildiği ifade edilen taslakta, ‘medya ve ticari çıkarlar arasındaki sağlıksız bağlantı ışığında yeni bir basın kanunu kabul edilmelidir’ deniliyor.