AP'nin YouTube kazası

Dünyanın en büyük haber ajanslarından Associated Press, yerel bir radyo istasyonuna çevrimiçi video içeriğiyle ilgili hizmet teklifi sunmak isterken yanlış anlaşıldı.

10.04.2009 - 15:19

AP'nin YouTube kazası

Associated Press, ABD'nin Tennessee eyaletinde yayın yapan yerel bir radyo olan WTNQ-FM'i resmi YouTube kanalı üzerinde yayınladığı videoları embed (web dökümanına dış kaynaktan obje gömmek) ettiği için dava edeceğini, bunun lisans koşullarını ihlal ettiğini ve videoların kaldırılması gerektiğini bildirdi.

YouTube üzerinde resmi kanal sahibi firmalar, yayınladıkları videoların dış sitelerde kullanılabilmesine olanak sağlayan embed betiklerini (embed code) yönetme yetkisine sahipler. Bazı yayıncılar videolarının yayınlarına izin verirken, büyük film stüdyoları ve müzisyenler gibi kanal sahipleri bu fonksiyonu kullanıma kapatabiliyorlar.

Pazartesi günü radyonun yetkilisi Frank Strovel "Video içeriğimizi lisans sahibi olmaksızın yayınlamaktasınız, sizden bu videoların olabilecek en kısa sürede kaldırılmasını ve video içeriğimizi kullanmak istiyorsanız benimle iletişime geçmenizi isterim" şeklinde bir e-posta aldığını, bunun üzerine e-postayı gönderen AP'nin Chicago radyo temsilcisine telefon ettiğini ifade ediyor.

AP temsilcisine "YouTube üzerinde yasal olarak videolarınızı paylaştığınız ve embed kodlarına izin veren bir kanalınız var, bu videoları özgür bir şekilde dağıtmaya izin verdiğiniz halde bu nasıl bir lisans ihlali olabilir? Bu videoları insanlar kullansın diye paylaşırken, kullandıklarında lisans ihlali yaptıklarını mı söylüyorsunuz?" sorusunu yönelten Strovel, AP yetkilisinin bu soruya "Bunu araştırmam lazım, ancak bu sırada sizin videoları yayından kaldırmanız gerekiyor" şeklinde cevap verdiğini söylüyor.

ABD basını ve İnternet yayın kuruluşlarında büyük yankı bulan olay sonrasında, AP üyesi olduğu halde ajansın YouTube üzerinde yayınladığı ücretsiz içeriği sitesinden kaldıran radyoyla ilgili AP'den şu bilgi notu geçildi:

"YouTube üzerindeki videoların kullanımıyla ilgili oluşan bir yanlış anlaşılmadan dolayı Tenessee'li radyo istasyonuyla, bir temsilcimiz, AP'nin daha kapsamlı video kullanım sözleşmesi için iletişime geçmiştir. AP tarafından radyo istasyonuna ihtar veya kullanımı sonlandırma ile ilgili herhangi bir mesaj gönderilmemiştir. AP, radyo istasyonuna ihtiyaçlarına yönelik daha kapsamlı bir servis teklifi vermek istemiştir."

Strovel, bu bilgi notu ardından, AP'nin hukuk danışmanlarının WTNQ-FM'in yayınladığı videolarda bir problem olmadığını ve YouTube üzerinden dağıtılan içeriğin kullanabileceğinin kendisine aktarıldığını ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...