Apollon Tapınağı'nda müzik keyfi

Kerem Görsev, Gülsin Onay, Larry O'Neill, Golden Horn Brass Kentet... Side 9. Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali 5 - 12 Eylül tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.

26.08.2009 - 12:16

Apollon Tapınağı'nda müzik keyfi

Ülkemizin önemli tarih ve turizm merkezlerinden Side, bir kez daha sanata ev sahipliği yapıyor. 5-12 Eylül 2009 tarihleri arasında Side Belediyesi tarafından düzenlenecek Side 9. Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Apollon Tapınağı ve Side Limanı'nda ücretsiz konserler yer alacak.

Festival süresince antik Side sokakları her akşam Street Band konseriyle renklenecek. Sanat yönetmenliğini Devlet Opera ve Balesi önceki genel müdürlerinden Remzi Buharalı’nın yaptığı festivalin programında klasik müzikten caza, rock müzikten halk danslarına kadar birbirinden farklı konser ve gösteriler var.

TARİH PİYANO TUŞLARINDA CANLANIYOR
Festival 5 Eylül'de Devlet Sanatçısı, piyanist Gülsin Onay’ın Apollon tapınağında vereceği konserle başlayacak. Binlerce yıllık tarihe sahip görkemli tapınakta Onay, Schumann, Beethoven, Elgar, Ahmed Adnan Saygun ve Chopin’in eserlerinden oluşan bir programla sahnede olacak. .

SİDE MEYDANI’NDA POP - ROCK SESLERİ
Festivalin ikinci konseri 6 Eylül Pazar günü Side Limanı’nda gerçekleşecek. Müzik serüvenine İzmir’den başlayan 'Bumerang' grubunun sahne alacağı konserde 70’lerden günümüze, Türkçe ve İngilizce, pop ve rock türlerinde şarkılar yer alacak.

APOLLON TAPINAĞI'NDA GOLDEN HORN
Bakır nefesli çalgılarla farklı bir deneyim yaratan Golden Horn Brass Kentet, Side’ye ilk kez konuk oluyor. 7 Eylül Pazartesi günü gerçekleşecek konserde Korno, Trombon, Tuba ve 2 Trompet’ten oluşan grup günümüz Türk bestecilerinin yanı sıra baroktan caza müzik literatüründeki önemli eserleri kendi düzenlemeleriyle sunacak.

FESTİVALDE COŞKU; GRUPOPUS
2004 yılında kurulan GrupOPUS, konservatuvar eğitimi almış profesyonel müzisyenlerden oluşuyor. Geniş bir repertuvarı olan topluluk yerli - yabancı popüler ve Latin müziklerin yanı sıra napolitenler ve aryalardan oluşan bir program sunacak. Konser 8 Eylül Salı günü Side Limanı’nda yapılacak.

TAPINAKTA CAZ; KEREM GÖRSEV QUARTET VE LARRY O’NEILL
Ülkemizde caz denince akla ilk gelen isimlerden Kerem Görsev, Engin Recepoğulları (saksafon), Kağan Yıldız (kontrabas) Ferit Odman (davul)’dan oluşan 'Quartet’ ve onlara vokalde eşlik edecek Larry O'Neill festival kapsamında Side’ye konuk olacak. Konser 9 Eylül Çarşamba akşamı Apollon Tapınağı’nda gerçekleşecek.

ANADOLU'NUN MÜZİK VE DANS ESİNTİLERİ
11 Eylül Cuma akşamı Side Limanı’nda müzik ve dansın iç içe geçtiği iki ayrı performans yer alıyor. Her biri enstrümanında birer usta olan sanatçıların sevilen Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği eserleri ile sahne alacağı konserin yanı sıra Ankara’dan festivale konuk olan Tuana Sanat Kulübü Muş, Silivri, Roman, Burdur Teke ve Trabzon oyunlarından oluşan halk danslarından bir gösteri sunacak.

‘ÜÇ TENOR’ KONSERİ...
Festivalin kapanış konseri 12 Eylül Cumartesi günü Ankara Devlet Opera Balesi sanatçılarından Ayhan Uştuk, Aykut Çınar ve Şenol Talınlı’nın sahne alacağı ‘3 Tenor’ konseri ile gerçekleşecek. Piyanoda Fügen Serbest’in eşlik edeceği konserde sanatçılar ünlü bestecilerin aryalarının yanı sıra türküleri de opera yorumlarıyla seslendirecekler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...