Apple-Adobe atışmasında kim haklı?

Apple ürünleri için Flash sürümü geliştirmekten vazgeçen Adobe ile Apple arasındaki 'üst düzeyli' atışmalar devam ediyor.

Haberler 30.04.2010 - 14:48

Apple-Adobe atışmasında kim haklı?

Bugün pek çok internet sitesindeki video, animasyon ve oyunu çalıştıran Adobe Flash uygulamasını kendi platformlarında kullanmama ısrarını sürdüren Apple ile Adobe arasındaki atışma sürüyor. Apple CEO’su Steve Jobs’ın Flash yazılımını “PC ve fare çağına ait bir uygulama; Mobil platformlara uygun değil” diyerek eleştirmesinden sonra Adobe yetkilileri de Apple’ı “gelişimi engellemekle” suçladı.

Jobs, Flash’in ‘kapalı’ bir yazılım olduğunu ve yüzde 100 Adobe denetiminde olduğunu söylemişti. Apple’ın HTML5, CSS ve Javascript gibi açık platformları tercih ettiğini ve herkesin er geç bu yola gireceğini iddia eden Jobs, Flash’ın ayrıca kötü bir güvenlik siciline sahip olduğunu ileri sürdü. Jobs, Flash’in hiç bir mobil platformda iyi çalışamadığını, MacBook’lardaki kilitlenme problemlerinin çoğunun Flash’ten kaynaklandığını savundu.

Adobe’nin cevabi açıklamarında ise MacBook ürünlerindeki kilitlenme probleminin Apple’ın kendi işletim sisteminden kaynaklandığı ve önce onun düzeltilmesi gerektiği belirtildi. Adobe CEO’su Şantanu Narayen The Wall Street Joıurnal gazetesine yaptığı açıklamada, Flash’i ‘kapalı’ bir platform olarak niteleyen Jobs’a güldüğünü, Apple’ın kendi ürünleri için uygulama geliştirme süreçlerini zapturapt altında tutarken Adobe’nin çok çeşitli platformlarda çalışabildiğini söyledi.

Narayen, Flash’in RIM, Palm, Android, Symbian ve Windows mobil platformlarında sorunsuz çalıştığını ve bunlar için her türlü uygulamann geliştirilmesine olanak sağladığını söyledi. Apple’ın geliştiricileri “bizim için ayrı üretim yapacaksınız” şeklinde zorladığını bunun da geliştiriciler için angarya olduğunu söyleyen Narayen, “(uygulamalar konusunda) sürekli yetki ve lisans kontrolünü konu etmenin teknolojik ilerlemeyle bir alakası yoktur” dedi.

Apple'ın kısıtlamalarından sıkılan Adobe, Android ve diğer mobil platformlara yoğunlaşma kararı aldı. Apple'ın kısıtlamalarından sıkılan Adobe, Android ve diğer mobil platformlara yoğunlaşma kararı aldı.

Adobe, Apple’ın uzun süredir ‘kendi platformlarına uygun olarak ve kontrolü Apple’a bırakarak’ modifiye etmesini beklediği Flash sürümünü geliştirme çalışmalarını geçen hafta durdurduğunu açıklamıştı. Apple CEO’su da bundan birkaç gün sonra Flash’in “neden kötü” olduğunu uzun uzun anlattığı bir yazıyı kurumsal blogunda yayımlamıştı.

Flash yazılımı, Apple iPhone, iPod Touch ve iPad mobil platformlarının hiçbirinde çalışmıyor. Adobe, iPad hariç tüm diğer yeni nesil tablet bilgisayar platformları konusunda firmalarla işbirliği yapıyor. Google’ın Android işletim sistemi için geliştirilen yeni Flash Player 10.1 sürümünün Haziran’da yayınlanması bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...