Apple Çinli tüketicilerden özür diledi

Apple CEO’su Tim Cook, iPhone'a ilişkin satış sonrasında yaşanan sorunlardan ötürü Çinli müşterilerinden özür diledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 02.04.2013 - 11:53

Apple Çinli tüketicilerden özür diledi

ABD’li elektronik devi Apple’ın patronu Tim Cook, son sekiz ay içinde ikinci kez tüketicilerden özür diledi. Apple Maps uygulamasında yaşanan sorunlar nedeniyle Eylül 2012’de özür metubu yayımlayan Cook, bu sefer Çinli müşterilerden ürünlerin garanti kapsamında yaşanan sıkıntılardan dolayı özür diledi.

Cook, firmanın Çince internet sitesinde yayınlanan mektubunda, bundan sonra Çin'deki iPhone müşterileri için uyguladıkları satış sonrası hizmetin derinlemesine gözden geçirileceğini belirtti. Şirketin satış sonrası hizmeti daha standart hale getireceği, Çin'de genel kabul gören ''tamirat, değiştirme ve iade'' kurallarına uyulacağı sözü verdi.

Çin, Apple'ın dünyadaki ikinci büyük pazarı konumunda. Geçen yıl şirketin Çin'deki satışı bir önceki yıla göre 10 milyar Dolar artarak 23,8 milyar Dolar'a ulaştı. Apple'ın toplam cirosunun yüzde 15'ini, Çin'deki satışlar oluşturuyor.

ÇİN’DE DAVALAR SON BULMUYOR
Ocak ayında Çin'i ziyaret eden Tim Cook, ''Firmanın halen en büyük ikinci pazarı olan Çin'in, gelecekte Apple'ın en büyük pazarı haline geleceğini'' söylemişti.

Ülkede Pekin, Şanghay ve Hong Kong'da üçer tane, Şıncın ve Çıngdu'da ise birer tane olmak üzere toplam 11 Apple Store mağazası bulunuyor. Diğer yandan sonra Çin'de Apple'a karşı yeni bir fikri mülkiyet davası açılmıştı.

Ülkede Ses tanıma teknolojisi geliştiren Şanghay Cıcın Ağ Teknolojileri şirketi, Apple'ın Siri yazılımının ''anlık mesajlaşma robot sistemlerinin'' bir türü olduğunu savunarak Apple'a fikri mülkiyet haklarını ihlal davası açmıştı.

Çin'de geçen yıl Apple, Şıncın kentindeki ''Proview Teknoloji'' şirketi ile ''iPad'' markası nedeniyle süren uyuşmazlığı çözmek için Çinli şirkete 60 milyon ABD doları ödemişti.

Sayfa Yükleniyor...