Teknoloji devi Google’ın 2011’De CEO’luk görevinden ayrılan Schmidt, Wall Street Journal gazetesine yaptığı açıklamada, Apple ve Google arasında bir Soğuk Savaş yaşandığını söyledi. 57 yaşındaki yazılımcı ve iş adamı, Google’ın yeni stratejileri hakkında da açıklamada bulundu. Schmidt, “Açıkçası bizim belirlediğimiz yol haritasını izlemelerini tercih ederdik. Ana sayfadan YouTube’u çıkardılar. Açıkçası bunu neden yaptıklarını tam olarak anlayabilmiş değilim” dedi.

Google’ın en büyük rakiplerinden olan Apple ile bir nevi Soğuk Savaş yaşadığını ifade eden Schmidt, “Basın, iki şirket arasındaki ilişkiyi bir silahlı çatışmaya benzeriyor... ‘Benim elimde silah var, senin elinde silah var ve ilk kimin ateş ettiği önemli’ şeklinde görüyorlar” dedi.

YETİŞKİN REKABET MODELİ
Apple-Google rekabetini genç insanların yaptığı silahlı çatışmalardan uzak tutan Schmidt, “Yetişkin modelde iş yapmak, bir ülkeyi yönetmeye benzer. Tartışmalar olur, öte yandan rakibinizle çok büyük ticaret ilişkileriniz olabilir. Birbirlerine bomba yollamazlar” dedi.

Google’ın kurucularından Larry Page ve Apple’ın CEO’su Tim Cook’a değinen Schmidt, “Larry’yi benim, Tim’i de Steve Jobs’ın ardından gelen isimler olarak gördüğümüzde, bu devlet modelini daha iyi anlayabiliriz. Her ikisinin de konuşmaları gereken konuları içeren uzun bir listeleri var” dedi.

Eric Schmidt.
Eric Schmidt.

“KİMSE KAYBETMİYOR”
Schmidt, her ne kadar Apple ve Google arasında patent savaşları süregelse de, büyük şirketlerin hiçbirinin bu kavgalardan kaybeden olarak çıkmadığını düşündüğünü söyledi.

Schmidt, “Google iyi gidiyor. Apple için de aynısı geçerli. Ben size asıl kaybedeni söyleyebilirim...” dedi.

Google’ın Android şirketinin başında olan ve Android’i kurmadan önce Danger adındaki akıllı telefon şirketini hayata geçiren Andy Rubin’e değinen Schmidt, “Rubin, Danger’ı yeni bir versiyona sokmak istiyor... Süreceği yeni ürün için gerekli olan temel patentleri nasıl elde edecek? Bunun ciddi sonuçları olabilir” dedi.