Apple iPhone OS 3.0'ı tanıttı

Cep telefonu dünyasını radikal bir şekilde değiştiren Apple iPhone, "Kes, Kopyala, Yapıştır" fonksiyonuna nihayet kavuşuyor.

18.03.2009 - 10:35

Apple iPhone OS 3.0'ı tanıttı

Apple iPod Touch ve iPhone modellerinin bir sonraki işletim sistemi iPhone OS 3.0, Apple'ın California'da bulunan Cupertino merkez kampüsünde tanıtıldı.

Yeni işletim sistemi, güncel sürüm olan 2.2.1'e 100 yeni özellik katacak. Yeni sürümün ne zaman kullanıma sunulacağı belli olmamakla birlikte, iPhone ve iPhone 3G sahiplerine yükseltme ücretsiz olarak sunulacak. iPod Touch sahipleri ise, yeni işletim sistemini kullanabilmek için 9,95 dolar ücret ödeyecekler.

iPhone OS 3.0, telefon pazara çıktığı günden beri eksik oluşuyla büyük eleştiri toplayan "Kes, Kopyala, Yapıştır" fonksiyonu, Multimedya Mesaj Servisi (MMS), stereo Bluetooth kulaklıl desteği gibi yenilikler getireceği belirtildi.

Metin kopyalama
Kullanıcılar bir metin üzerinde parmaklarını iki kez ekrana dokundurduklarında ortaya "Kes, Kopyala Yapıştır" fonksiyonlarını sunan bir diyalog balonu çıkacak. Kullanıcı arayüz üzerinden belirleyeceği iki nokta arasında bulunan metini bu şekilde kopyalayabilecek. Daha önce kopyalanmış ya da kesilmiş bir metin bulunuyorsa, diyalog balonu çıktıktan sonra iki kez daha dokunmak suretiyle hafızada bulunan metini yapıştırabilecekler. Bu fonksiyon farklı uygulamalar arasında metin kopyalamaya olanak tanıyacak.

Kullanıcılar, bu destekle birlikte aynı zamanda telefonlarında bulunan fotoğrafları da kopyalayıp farklı uygulamalara yapıştırabilecekler. Bu sayede fotoğraf kütüphanesinde bulunan birden fazla fotoğraf, tek e-posta ile gönderilebilecek.

Yeni Spotlight
Mac OS işletim sisteminin en büyük yardımcılarından biri olan "Spotlight" isimli arama yardımcısı iPhone üzerine de geliyor. Kullanıcılar, Spotlight desteği veren uygulamalar içinde belli bir metini aratabilecekler. Bu sayede telefon içinde bulunan bir dosyaya ulaşmak daha kolay hale gelecek.

3G 'Tethering'
Cep telefonlarının veri bağlantısını bilgisayarlar tarafından İnternet çıkışı olarak kullanılması anlamına gelen 'Tethering' iPhone üzerine de geliyor. Telefonun hızlı mobil bağlantısını kullanarak İnternet'e bağlanmaya olanak tanıyacak yeni işletim sistemi, 3G özelliği olan iPhone 3G sahiplerinin uzun zamandır eksikliğini hissettiği bir fonksiyon. Operatörlerin bu özelliği kullanan kullanıcılara farklı veri ücretlendirmesi yapıp yapmayacakları ise merak konusu.

Yatay klavye
Apple nihayet kullanıcıların daha rahat e-posta ve SMS yazabilmeleri için büyük kolaylık sağlayan yatay klavye fonksiyonunu işletim sistemine getiriyor. Bu fonksiyon Mail uygulaması ile birlikte SMS, MMS ve Notlar uygulamaları ile kullanılabilecek.

Multimedya Mesajlaşma Servisi
Bir kamerası bulunan ancak mobil iletişimin temel taşlarından biri olan MMS desteği olmayan iPhone, yeni işletim sistemiyle birlikte sonunda bu özelliğe de kavuşacak. Bununla birlikte, yeni işletim sistemi kablosuz müzik zevkini de stereo Bluetooth kulaklık desteği ile sunmaya hazırlanıyor. Bu özellik Bluetooth A2DP özelliği olan iPhone 3G'de kullanılabilecek.

Safari'de otomatik oturum açma
Yeni işletim sistemiyle sunulacak olan Safari'nin yeni sürümü, kullanıcılara daha önce kullanıcı adı ve şifre girdikleri sayfalarda belirttikleri kimliklerini hatırlama imkanı sunacak. iPod fonksiyonuna da eklenen yeni bir özellik sayesinde, kullanıcılar müzik dinlerken telefonlarını sallayarak rastgele oynatma seçeneğini aktifleştirebilecekler.

Yeni Apple uygulamaları
iPhone OS 3.0 beraberinde yeni uygulamalarla birlikte, mevcut uygulamalara da yeni fonksiyonlar getirecek. Apple tarafından geliştirilen uygulamalar arasında ses kayıt uygulaması, iki iPhone arasında kablosuz ağ kurabilme imkanı sayesinde dosya alış verişi yapabilme, uygulamaların arka planda çalışmamasına rağmen dışardan tetiklenerek kullanıcının uyarılabilmesine olanak tanıyacak "Push" uyarılar bunlardan yalnızca birkaçı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...