Firmanın resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, 1985’ten beri her yıl Ocak ayının ikinci haftası düzenlenen Macworld Conference & Expo etkinliğinde 2009 yılından itibaren resmi olarak katılmayacağını açıkladı. 6-9 Ocak 2009 tarihleri arasında San Fransisco’da gerçekleştirilecek etkinlikte Apple, son kez resmi olarak temsil edilecek ancak şirketin CEO’su Steve Jobs 6 Ocak’ta düzenlenecek açılış konuşmasında yer almayacak.

İlki 1985’te gerçekleştirilen Macworld Expo, tamamen Apple ürünleri üzerine gerçekleştirilen en büyük etkinlik. Steve Jobs, 1997’den beri etkinliğin açılış konuşmalarında firmanın o yıl pazara süreceği en yenilikçi ürünlerini tanıtıyordu.

Bu yıl düzenlenen etkinlikte Apple, MacBook Air, Time Capsule, iTunes Film kiralama servisini tanıtmış ve satışa sunmuştu.

Firmanın yaptığı resmi açıklamada bu yılkı açılış konuşmasının Steve Jobs tarafından değil, firmanın başkan vekili Philip Schiller tarafından gerçekleştirileceği belirtildi. Bu durum, pankreas kanserini yenip sağlığına kavuşan Steve Jobs’un hakkında ileri sürülen sağlık durumu kötüye gidiyor söylentilerini internet üzerinde yeniden gündeme getirdi.

Açıklamada, Macworld Expo’dan çekilmenin ardındaki sebep, firmanın farklı yöntemlerle tüketicilerine ulaşabildiği ve diğer teknoloji firmaları gibi, fuarları artık yeteri kadar etkin bulmadığı olarak belirtildi. Apple NAB, Macworld New York, Macworld Tokyo ve Paris’te düzenlenen Apple Expo fuarlarından geçtiğimiz yıllar içinde kademeli olarak çekilmişti.

MACWORLD EXPO KRONOLOJİSİ

1998: Apple iMac ve PowerBook G3 tanıtıldı

1999: iBook, QuickTime TV ve AirPort tanıtıldı

2000: Mac OS X’in Aqua kullanıcı arayüzü ve Power Mac G4 Cube tanıtıldı

2001: iTunes ve PowerBook G4 tanıtıldı

2002: iMac G4 tanıtıldı

2003: Safari, AirPort Extreme, 17 ve 12 inç’lik PowerBook modelleri tanıtıldı

2004: PowerPC G5 işlemcisine sahip güncellenmiş iMac modeli tanıtıldı

2005: Halen en ucuz Apple bilgisayar olma ünvanını koruyan, ekransız ve klavyesiz Mac Mini tanıtıldı.

2006: Intel Core Duo ile donatılmış iMac’ler tanıtıldı. Firma bu şekilde uzun zamandır IBM ve Motorola ile ortaklaşa olarak geliştirdiği PowerPC işlemci mimarisini terk etmiş oldu. Bu hareket, ilerde Mac bilgisayarların Microsoft Windows işletim sistemini de çalıştırabilmesi için kullanıldı.

2007: Mobil dünyanın çehresini değiştiren iPhone’un 2G ağlarla uyumlu ilk nesili ve Apple TV tanıtıldı. Ayrıca firma, 2007’de düzenlenen fuarda ticari isminin Apple Computer’dan Apple’a tescillediğini duyurdu. Bunun sebebi olarak da artık eskisi gibi sadece bilgisayar üretmedikleri, tüketici elektroniği üzerine de yoğunlaştıklarını göstermek olduğu belirtildi.

2008: MacBook Air, kablosuz ağa bağlanabilen harici disk ve yedekleme ünitesi Time Capsule, Time Capsule ile uyumlu çalışan ve Mac OS X Leopard işletim sisteminin yedeğini alan Time Machine yazılımı, güncellenmiş Apple Touch ve iPhone yazılımı, iTunes üzerinden film kiralama servisi ve yazılım geliştiricilerin yeni iPhone işletim sistemi üzerinde kendi yazılımlarını geliştirmelerine olanak tanıyan iPhone/iPod Touch SDK (Software Development Kit / Yazılım Geliştirme Kiti) tanıtıldı.