Apple patent savaşında dengeleri sarsıyor

Apple, teknoloji dünyasında önemli patent hamleleri yapmaya devam ediyor.

Haberler 16.11.2012 - 13:34

Apple patent savaşında dengeleri sarsıyor

Apple, patent portföyüne 1024 uyuglamaya ait patenti daha ekledi. Satın alım işlemi, Apple, RIM, Microsoft, Sony, Microsoft ve EMC’nin yer aldığı Rockstar Konsorsiyum’undan yapıldı. Konsorsiyum, Kadanalı telekomünikasyon donanımı üreticisi Nortel’in iflasının ardından, bu şirkete ait tüm patentleri satın almıştı.


Business Insider sitesinin iddiasına göre, konsorsiyum son altı aydır ABD’li elektronik devine çok sayıda patent sattı.

Apple’ın binin üzerinde patent aldığı haberi, Güney Kore’nin Yonhap haber ajansı tarafından duyuruldu. Haber ajansı, Güney Kore’deki düzenleyici bir şirketin patentlerin konsorsiyumdan aktarıldığını onayladığını belirtti. ABD Patent ve Marka Ofisi’nin verdiği bilgiye göre de patentlerin Apple’a aktarıldığı teyit edildi.

PATENT REKABETİNDE GÜÇ KAZANDI
Teknoloji devlerinin yer aldığı Rockstar Konsorsiyum, Haziran 2011’de Nortel Networks şirketinden 4.5 milyar dolar karşılığında 6000 patent satın aldı. Bu patentlerin birçoğunun kablosu ve kablosu 4G bağlantısı, veri ağo, optik, ses, internet ve yarı iletkenlerle ilgili olduğu ifade edildi.

Apple, geçtiğimiz yıl yapılan anlaşmada 2.5 milyar dolar harcamıştı. Şirket, konsorsiyumdaki patentlere erişim hakkı bulunsa da resmi kullanım hakkına sahip değildi.

HTC ile 10 yıllık patent anlaşması yaparak küresel alandaki savaşlardan birine son veren ABD’li teknoloji devi, elde ettiği yeni patentlerle Google, Samsung ve diğer teknoloji devlerine karşı koz kazandı., Patent alımı hakkında Apple’dan açıklama gelmedi.

Sayfa Yükleniyor...