Geçtiğimiz yıl 9 Haziran'da gerçekleştirilen Apple WWDC (Worldwide Developers Conference - Dünyageneli Geliştiriciler Konferansı) etkinliğinde, devrim yaratan iPhone 3G tanıtılmıştı. Bu yıl da hem dedikodular, hem de şirkete yakın kaynaklar Apple'ın yeni bir iPhone ile fanatiklerinin karşısına çıkabileceğini ifede ediyor.

Binlerce müşteri, yazılım geliştirici ve yatırımcıyı San Fransisco'ya çeken ve bir hafta sürecek olan en büyük Apple etkinliği olan WWDC'de, her yıl firmanın en son ürünleri tanıtılıyor. Geçtiğimiz yıl Apple'ın başkanı Steve Jobs tarafından açılış konuşması yapılan etkinlikte Jobs, rahatsızlığı yüzünden yer almayacak.

Geçen yıl için, iPhone 3G'nin tanıtılacağı etkinlikten bir hafta önce kesinleşmişti ancak, bu yılın dedikodularına bakılırsa Apple'ın hala büyük bir sürpriz yapma ihtimali var.

Apple'ın etkinliğinin hemen öncesinde raflarda yerini alacak olan Palm'ın yeni telefonu Palm Pre, Apple'ın etkinliğini daha kritik bir duruma sokuyor. Firma, Palm Pre'nin yarattığı heyecanı geride bırakacak bir ürünle kullanıcılarının karşısına çıkmak zorunda.

Birçok analist, Apple'ın yeni ürününde video konferans desteği sağlayacak bir ön yüz kamerası, 3.2 megapiksellik ana kamera ve işlemci gücüyle bellek kapasitesini arttıracak bir ürünün piyasaya çıkacağını gösterecek dese de, sektör dedikoduları arasında daha düşük fiyatlı, 4GB bellekli bir iPhone modelinin de piyasaya sürüleceği ifade edilliyor.

Birçok teknoloji haberi sitesinde, Apple'in yeni ürüne yer açmak amacıyla mağazalardaki rafları boşalttığını ifade ederken, şirkete yakın sitelerden yükselen sesler, iPhone ile birlikte, uzun zamandır söylentisi dolaşan bir tablet pc veya mobil internet cihazının tanıtılacağını söylüyor.

Apple ise, her zamanki gibi WWDC'nin ilk gününde tanıtacağı ürünler hakkında hiçbir yorum yapmıyor. Bu durum da, Apple fanatiklerinin Pazartesi gününü daha büyük bir heyecanla beklemesine neden oluyor.