Apple South Park’a geçit vermedi

South Park yaratıcılarının iPhone ve iPod Touch için geliştirdikleri yazılım Apple tarafından reddedildi.

Haberler 19.02.2009 - 17:35

Apple South Park’a geçit vermedi

Milyonlarca fanatiği olan South Park isimli çizgi dizinin yeni bölüm fragmanları, diziden haberleri, masaüstü resimleri gibi çoklu ortam içeriğini iPhone ve iPod Touch üzerinden görüntülemeye olanak tanıyacak yazılıma Apple geçit vermedi ancak, South Park’ın bölümleri iTunes Store üzerinden satılmaya devam ediyor.

Apple’ın neden belirtmeden reddettiği yazılımlar arasında artık South Park yazılımı da var. ABD kültürünün en radikal eleştirilerinden birini küfürlü bir dil ve bazen müstehcene kaçan ifadelerle yapan South Park’ın bölümleri, Apple’ın multimedya satış mağazası iTunes Store üzerinden satın alınabiliyor ancak, Apple geliştirilen yazılım uygulama mağazası App Store’da yayınlamıyor.

Apple bir açıklama yapmamış olsa da, uygulamanın sahibi olan South Park yaratıcıları, iki ihtimal üzerinde duruyor. İhtimallerin ilki yazılımın “potansiyel olarak saldırgan” olduğu için engellendiği. Apple’ın, iTunes Music Store’un ilk dönemlerinde küfürlü ve saldırgan sözlere sahip şarkıların satışına izin vermediği biliniyor. Ancak, bu uygulama South Park’ı daha önce engellememişti. South Park’ın içinde ağır küfürler bulunan uzun metrajlı filmi “South Park The Movie” ve dizinin 12 sezonunun tüm bölümleri gibi içerikler halen iTunes Store üzerinden satılıyor.

South Park yetkilileri, ikinci ve daha güçlü ihtimalin ticari kaygı olduğunu düşünüyor. Ücretsiz olarak dağıtılacak bu yazılım sayesinde kullanıcılar South Park bölümlerini Apple Store üzerinden satın almak yerine, iPod Touch ve iPhone üzerinden ücretsiz olarak diziyi takip edebilme imkanına sahip olabilir. Dizi yapımcılarının böyle bir amaçları yok ancak, düşük de olsa bu ihtimal oldukça popüler ve satış grafiği iyi olan bir gelir kapısını riske sokuyor.

Sayfa Yükleniyor...