Apple TV dava edildi

Kablosuz yayın verici üreten bir firma, Apple’ın benzer fonksiyona sahip Apple TV isimli ürününü patent ihlali gerekçesiyle dava etti.

Haberler 19.12.2008 - 18:39

Apple TV dava edildi

EZ4Media isimli firmanın iddiasına göre Apple, firmanın bağlı olduğu Universal Electronics’in üç eski çalışanı olan Nick Kalayjian, Bruce Edwards ve Wendy Goh’u Apple TV’nin geliştirilmesi sırasında işe aldı.

Üç çalışanın 2005 yılının ikinci çeyreğinde birbirlerinden 30’ar gün arayla firmadan istifa ettiğini belirten EZ4Media, çalışanların üçünün de firmanın gizli çalışmalarına erişimleri olduğunu ileri sürerek, Apple TV’nin geliştirilmesi sırasında bu gizli bilgilerden ve patentine sahip olduğu teknolojilerden yararlanıldığını iddia etti. Firma iddiasının, Apple TV’nin 2006 yılının Eylül ayında piyasaya sunulmasıyla desteklendiğini ifade etti..

Şu anda elektrikli spor otomobil üreticisi Tesla Motors’ta çalışmakta olan Kalayjian, Apple TV’nin geliştirilmesinde çalışmadığını belirterek, suçlamayı reddetti.

EZ4Media, Haziran ayında da Logitech, Netgear, D-Link, Samsung, Pioneer, Yamaha gibi firmalarına da patent ihlali gerekçesiyle dava açmıştı. Samsung hakkındaki dava, mahkeme dışı uzlaşmaya varılarak düşürülmüştü.

Sayfa Yükleniyor...