Apple'a rekor ceza!

ABD'de mahkeme, başkasına ait 3 patenti ihlal ettiği sabit görülen Apple firmasını 625 milyon dolar tazminata mahkum etti.

25.10.2010 - 12:44

Apple'a rekor ceza!

Bilgisayar ekranında belgelerin görüntülenmesine ilişkin üç patenti ihlal ettiği mahkemece sabit görülen Apple, her bir ihlal için 208.5 milyon dolar olmak üzere 625.5 milyon dolar tazminata mahkum oldu. Apple, cezanın düşürülmesine çalışıyor.


Mirror Worlds adlı firma tarafından geçen yıl açılan patent davasında, Apple firmasının, belgelerin bilgisayar ekranında görüntülenmesinde kullanılan yazılım teknolojilerine ait 4 patenti ihlal ettiği suçlamasında bulunulmuştu.

Texas eyaletinin Tyler bölgesindeki mahkemede görülen davada jüri, dört patentten üçünün Apple tarafından ihlal edildiği sonucuna vardı ve her biri için Apple firmasına 208.5 milyon dolar tazminat cezası verdi.

Patent hakkı alınan teknolojiler albüm kapaklarından seçim yapılmasını sağlayan ''Cover Flow'' menüsü, bilgisayardaki resim, müzik dosyaları, filmler ve belgelerin tarih güncellemesi ile kopyasını alan ve zaman içinde geri giderek istenilen dosyaların geri alınmasını sağlayan ''Time Machine'' ile bilgisayar hard diskinde arama yapan ''Spotlight'' yazılımından oluşuyor.

Toplam 625.2 milyon doları bulan tazminata karşı çıkan Apple avukatları, üç patentten ikisinin hala tartışmalı olduğunu, bu iki patentin geçerliliğini uzun süre önce yitirdiği konusunda inandırıcı gerekçelerinin bulunduğunu belirtti.

Apple avukatları, geçerliliği olsa bile piyasaya değeri en fazla 5 milyon dolar olabilecek bu iki patent için 208.5 milyon dolar cezanın 'aşırı' olduğunu savundu.

Mahkeme, Apple'ın itirazlarını kabule ederse ceza sadece bir patent ihlali karşılığında 208.5 milyon dolara indirilecek.

Ancak itiraz kabul edilmezse, Apple'ın ödeyeceği 625.5 milyon dolarlık ağır ceza, ABD hukuk tarihine 'en yüksek tazminatlardan biri' olarak geçecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...