Dünyanın iki dev ve seçkin firmasının patent kavgası büyüyor. Nokia’nın kendisinden izinsiz teknoloji çalmakla suçlayıp mahkemeye verdiği Apple, neredeyse tamamen aynı gerekçeyle Nokia’ya dava açtı.

Avrupa ve ABD basınında genişçe yer bulan habere göre Apple, kendisine ait 13 teknolojinin Nokia tarafından yaşadışı kullandığı iddiasıyla Finlandiyalı şirkete dava açacak.

Apple'ın Nokia'ya dava açmaya hazırlanması, Nokia'nın 22 Ekim'de Apple aleyhine ‘patent hırsızlığı’ suçlamasıyla dava açmasına karşılık olarak görülüyor. Nokia, Apple iPhone'larda Nokia teknolojilerinin kullanıldığını iddia etmişti.

Nokia, Apple iPhone'u, GSM, UMT ve LAN gibi veri transferinde ve transfer güvenliğinde kullanılan en önemli 3 teknolojisinde 10 farklı patenti izinsiz kullanmakla suçlamıştı.

Küresel cep telefonu piyasasının yüzde 38'ine hakim olan Nokia, 2007 yılında Apple'ın iPhone'u piyasaya sürmesiyle, özellikle Apple’ın anavatanı ABD’de zor dönemler geçirdi. Nokia'nın cep telefonu piyasasındaki payı bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 35'e geriledi.

Apple iPhone ise 2008’de yüzde 5.3 olan global pazar payını bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 10.8’e yükseltmeyi başardı. Nokia, 2009'un ikinci çeyreğinde 9,3 milyon adet cep telefonu satarken, Apple iPhone satışı 3.9 milyonu geçti.