Apple’dan Samsung’a çok ağır darbe

Almanya’da bir mahkeme, Samsung Galaxy Tab 7.7 tablet bilgisayarının bu ülkede geçerli olan satış yasağının genişletilerek, tüm Avrupa Birliği (AB) üyelerinde geçerli olmasına karar verdi.

24.07.2012 - 17:28

Apple’dan Samsung’a çok ağır darbe

Samsung, 7.7’den daha büyük olan Galaxy Tab 10.1N tabletinin Avrupa’da satışına devam ediyor olmasına rağmen, daha küçük olan modele yasak getirilmesiyle hiç beklemediği kadar ağır bir darbe aldı.

Galaxy Tab 7.7’in satışı, Eylül 2011’de Almanya’da yasaklanmıştı. Düsseldorf Bölge Mahkemesi, bugün aldığı kararla, Apple’ın 2004 yılına uzanan belli patentlerinin ihlal edildiğini belirtti ve tabletin 27 Avrupa ülkesinde satılmasını yasakladı.

Güney Kore’nin elektronik üreticisi devi, alınan kararın ardından “hayal kırıklığı” içinde olduklarını belirterek, fikri hakların korunmasındaki tutumlarını defalarca ortaya koyduklarını, çıkan en son karar üzerine yasal yollara başvuracaklarını açıkladı.

Apple, Samsung’a karşı önemli bir zafer almasına rağmen, iki yıldan bu yana Avrupa’da satışını durdurmaya çalıştığı Galaxy Tab 10.1’in önüne geçmeyi başaramadı. Samsung, bu ürünün yasaklanması üzerine Almanya’da satılması için 10.1N modelini çıkarmıştı.

Düsseldorf mahkemesi, 10.1N modelindeki tasarım değişikliğinin, yeni  modeli iPad’den açıkça farklı kıldığını ve eski model için geçerli olan satış yasağının tekrar getirilmesine gerek olmadığını belirtti.

Samsung, bu ayın başında İngiltere’de de benzer bir zafer kazanmıştı. Bir mahkeme, “Samsung tabletlerin iPad kadar havalı olmadıklarını, bu yüzden çalıntı olamayacaklarına” karar vermişti. Mahkeme ayrıca, Apple’a talimat vererek, internet sitesi ve İngiliz gazetelerinde ürünlerinin kopyalanmadığına dair bilgi eklemesini istedi. Bu kararla, Samsung’un dava nedeniyle basına yasıyan olumsuz duruşunun düzeltilmesinin amaçlandığı ifade edildi.

Analistler ise Almanya’da alınan son kararın ardından İngiltere’deki mahkemelerin Galaxy Tab 7.7 de dahil olmak üzere Samsung ürünlerini tekrar değerlendirebileceklerini belirtti.

PATENT KAVGALARI KONTROLDEN ÇIKIYOR
Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi Samsung ile en büyük tablet bilgisayar satıcısı olan Apple, Bloomberg’in verdiği rakama göre büyüklüğü 312 milyar dolan olan bir mobil cihaz piyasasında yıllardır patent kavgası yapıyor. En son kavga, kablosuz iletişim teknolojisini patenti üzerinden Avustralya’da patlak verdi.

Apple, Galaxy Nexus akıllı telefonu ve Galaxy 10.1 tabletinin ABD’de satılmasını yasaklarken, İngiltere’de benzer bir karar aldırmayı başaramadı. Avustralya’nın Brisbane kentindeki King & Wood Mallesons hukuk şirketinden analist John Swinson, “Her iki şirket aralarında çok küçük davalar olsa bile her kavgayı savaşa dönüştürüyor” yorumunu yaptı.

Swinson, “Davalarda kazanan kim olursa olsun, diğer tarafın temyize gideceği kesin... Kısaca, kavgalarda son sözü temyiz mahkemelerinin söylediği görülüyor” dedi. Apple’ın Sydney kentindeki sözcüsü Fiona Martin, konu hakkında açıklama yapmayı reddetti.

İki şirketin, patent ihlali konusunda tazminat almalarını sağlayabilecek davaların sayısı İngiltere ve ABD’de giderek artıyor. Almanya’da bir mahkeme ise bugün çıkan kararın öncesinde, 2 Mart tarihinde aldığı kararla, Apple ve Samsung tarafından yapılan patent ihlali suçlamalarını reddetti. Almanya, iki şirket arasındaki davaların yakın dönemde arttığı ülkelerden biri olarak dikkat çekiyor.

Avustralyalı analist Swinson, “ülkelerinde yaşanan kavganın, daha büyük piyasalarda alınan kararlar için yapılan bir misilleme  olabileceğini” ifade etti. Swinson, “Yaşananlar, gezici bir tiyatronun Broadway’de gösteri yapmadan önce Toronto’da sahne almasına benziyor. Ancak her oyunda aynı başarıyı gösterecekler diye bir kural yok” dedi.

SAVAŞI GALAXY BAŞLATTI
Apple, geçtiğimiz yıl Galaxy 10.1’i Avustralya piyasasından uzak tutmak için dört ay yasal mücadele vermiş, Aralık 2011’de Yüksek Mahkeme Apple’ın talebini reddetmişti.

İki şirket arasındaki patent savaşı, 2010 yılında Samsung’un Galaxy akıllı telefonlarını piyasaya sürmesiyle başladı. Apple’ın patent avukatı Richard Lutton’un verdiği bilgiye göre, Apple’ın Ekim 2011’de hayatını kaybeden efsane CEO’su Steve Jobs, Temmuz 2010’da Samsung ile temasa geçerek, Galaxy’nin iPhone’un kopyası olduğuna dair endişeleri bulunduğunu belirtmişti.

İki şirket arasında yapılan ve Jobs’ın yer almadığı görüşmeler, patent tarışmalarını çözümlemeye yetmedi. Apple, Nisan 2011’de California, Oakland’daki federal mahkemeye başvurarak, Samsung’un akıllı telefon ve tabletlerinde patent ihlali yaptığını öne sürdü. Samsung, iki şirketin bugüne kadar birbirlerine toplamda 30’un üzerinde patent kavgası açtıkları bilgisini verdi.

İki şirket, sonu uzun bir süre gelmeyecekmiş gibi görünen kavgalarının ötesinde, çok iyi birer iş ortağı. Apple’a çip ve ekran üreten Samsung, toplam gelirini yüzde 8.8’ini ABD’li şirkete yaptığı satışlardan elde ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...