Apple'ın tablet piyasasındaki payı azaldı

ABD’li elektronik devi Apple, her ne kadar iPad talebini karşılamakta zorlansa da, en son rakamlar tablet piyasasındaki payının üçüncü çeyrekte azaldığını gösterdi.

06.11.2012 - 14:19

Apple'ın tablet piyasasındaki payı azaldı

Apple, 23 Ekim’de küçük tablet piyasasına iPad Mini’yi sundu. Şirket, dün yaptığı açıklamada ise hafta sonunda dünya genelinde 3 milyon iPad satıldığını ve çok yüksek olan talebi karşılamak için üretimi hızlandıracaklarını belirtti. 


Bu gelişmelere rağmen, üçüncü çeyreğe ait rakamlar Apple için olumlu sinyaller vermiyor. Özellikle Amazon ve Samsung’un yeni modelleriyle rekabeti artırması, Apple’ın tablet piyasasındaki payını üçüncü çeyrekte yüzde 66’dan yüzde 50’ye düşürdü.

Apple’ın  üstünlüğünü koruduğu tablet piyasasındaki değişimi, yayımladığı raporlarla dikkat çeken ABD’li araştırma şirketi IDC açıkladı. Şirket, en son raporunda, 2012’nin üçüncü çeyreğinde dünya genelinde 27.8 milyon tablet nakliyatı yapıldığını belirtti. Bu rakam, 2011’nin aynı dönemine oranla yüzde 50’lik bir artış ortaya koydu.

AMAZON VE SAMSUNG YÜKSELİŞTE
Apple, Temmuz-Eylül arasındaki dönemde 14 milyon iPad nakliyatı yaparken, 2011’in aynı dönemine kıyasla yüzde 11’lik artış gerçekleşti.

Samsung ise 5.1 milyon tablet bilgisayar nakliyatı yaparak, yüzde 7 olan payını yüzde 18’e çekti. S-Pen’li yeni Galaxy 10.1, bu artışta önemli rol oynadı.

Amazon, Kindle Fire’ın yeni modelleriyle yüzde 9’luk pazar payına sahip olurken, dördüncü sırada yer alan AsusTek Computer, Google için ürettiği Nexus 7 ile yüzde 8.6’lık pay sahibi oldu. Şirket, üçüncü çeyrekte satışlarını yüzde 3.8 artırarak 2.4 milyon tablet sattı. 

IDC analisti Ryan Reith, “Rakipleri tablet piyasasında Apple’a uyguladıkları baskıyı artırıyor” dedi.

TÜKETİCİLER SABREDEMEDİ
Analistler, Apple’ın 2 Kasım’da satışa sunulan iPad Mini modelini beklemeye sabredemeyen tüketicilerin, diğer markalara yöneldiğini ifade etti. Şu an sadece Wi-Fi bağlantı özelliğiyle sunulan iPad Mini’nin fiyatı da birçok rakibine göre yüksek ve 329 ile 659 dolar arasında değişiyor.

IDC tablet analisti Tom Mainelli, tüketicierin büyük kısmının iPad Mini’yi beklerken diğer markaları tercih ettiğini belirtse de, iPAd Mini ve yeni iPad’in şu an iyi bir satış rakamı yakaladığını ve Android tabanlı tablet tercih etmeyen tüketicilerin ilk tercihi olduğunu söyledi.  Apple, birkaç hafta içinde 3G/4G ve LTE özellikleri bulunan iPad Mini’lerin de piyasaya sürüleceğini duyurdu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...