'Arabamı salla nehirden kaçırmışlar'

Trabzon'da oto kiralama şirketi sahibi Yunus Bayraktar, kiraladığı otomobilinin Suriye'ye kaçırılması üzerine bu ülkeye gidip aracı geri aldı.

Anadolu Ajansı 30.09.2014 - 23:08

'Arabamı salla nehirden kaçırmışlar'

Trabzon'da Suriye uyruklu Huseyin A. ile Ömed A'ya bir ay önce bir haftalığına araba kiralayan oto kiralama şirketi sahibi Yunus Bayraktar, otomobil geri getirilmeyince Trabzon Emniyet Müdürlüğüne çalıntı ihbarında bulundu.

İhbardan sonuç alamayan Bayraktar, üzerinde GPRS bulunan otomobilinin Suriye'de olduğunu belirledi.

Bayraktar, önce Reyhanlı ilçesine, oradan da Suriye'ye giderek otomobili buldu ve Türkiye'ye getirdi.

Bayraktar, arabası için yaklaşık 20 gün Trabzon ve Reyhanlı arasında gidip geldiğini söyledi.

Otomobilini bulmak için birçok kişiden yardım istediğini belirten Bayraktar, "Trabzon'a döndükten sonra arabamın Suriye'ye kaçırıldığını öğrendim ve peşine düştüm. İki gece Suriye'de kaldım. Orada bazı kişilerle tanıştım ve onlarla Türkiye'den kaçırılan otomobillerin toplandığı yere gittik" dedi.

Bayraktar, yetkililerin olaya müdahale etmesini istediğini vurgulayarak, Şunları ifade etti:

"Suriye'deki durum içler acısı ve çok mağduriyet var. Bu olayların giderilmesi için sınırda önlemler alınmamış. Benim aracım gümrük kapısından geçmemiş. Sal yapılmış ve araç salla Asi Nehri'nden geçirilerek Suriye'de başkasına satılmış. Türkiye'de 80 milyar değerindeki araba Suriye'de 4 ile 5 bin dolara satılıyor. Bu iş maalesef orada ticarete dökülmüş."

Aracı getirirken sıkıntı yaşamadığını anlatan Bayraktar, "Türkiye'ye gelirken değil ama Suriye'de kaldığım sürede çok zorluklar yaşadım. Arabayı aldığımız bölgeden çıktığımızda bölgeye iki varil bombası atıldı. Bir saat önce ya da bir saat sonra orada olsak belki bizim başımıza düşecekti. İki akşam kaldım orada ve mermi sesleri, bomba sesleri gerçekten karışık bölge" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...