Kral TV ve Kral Fm ortak yayınında Mehmet Akbay’ın sunduğu Mehmet’in Gezegeni, bu hafta Türkülerin Babası Neşet Ertaş’a ithaf edildi.

Arif Sağ, Güler Duman, Orhan Ölmez, Sevcan Orhan, Hüseyin Turhan gibi sanatçıların canlı yayın konuğu olarak katıldığı programda, geçtiğimiz Salı günü kaybettiğimiz büyük ustanın ölümsüz türküleri seslendirildi. Yayına telefon bağlantısı ile katılan Orhan Gencebay, Sümer Ezgü, Ferdi Tayfur, Hasan Saltık, Müslüm Gürses, Tolga Çandar, Mustafa Ceceli gibi birçok ünlü isim de Neşet Ertaş ile ilgili anılarını paylaştı.

Programın en ilginç anı ise, Arabeskin Babaları Orhan Gencebay, Müslüm Gürses ve Ferdi Tayfur’un aynı anda canlı yayına bağlanıp Büyük Usta ile ilgili sohbet ederek anılarını paylaşmasıydı. Tayfur, Gencebay ve Gürses şöyle konuştu:

Ferdi Tayfur: Neşet Ertaş’a Allah’tan rahmet diliyorum, tüm ailesine diyorum çünkü bizim ülkemiz onun ailesidir, herkese baş sağlığı diliyorum. 'Gençliğimin türküleri' albümünü yaptığım zamanda Neşet Ertaş’tan türküler koymayı çok isterdim fakat rahatsızlığım buna izin vermedi üzüntüm bundandır. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun toprağı olsun.

'YOL ARKADAŞIMDI'
Orhan Gencebay:
Söylenecek ne varsa söyleniyor ne kadar söylesek azdır. Neşet benim yol arkadaşımdı. Hep bahsettim 16 yaşımdayken onunla tanıştım. Ben 6 yaşımda müziğe başladım o da öyle başlamış. Onun bir hocası vardı babası Muharrem Ertaş üstadımız. Onun yöresinde Çekiç Ali vardı Hacı Taşan vardı daha niceleri vardı biz o ezgilerle büyüdük. Karacaoğlan vardı Aşık Veysel babamız vardı Pir Sultan vardı nice büyüklerimiz vardı. Bir kültürün bir tarihin devamlılığı vardı.

Bu saydıklarımın hepsi iz bırakanlardı. 'Neşet tarzı' der herkes. Köprüden Geçti Gelin anonimdi ama o farklı söylerdi. Mühür Gözlüm’ü çok farklı yorumlardı, Haydar’ı çok farklı yorumlardı. Bunun yanında kendi ürettiği o kadar güzel ezgileri vardı ki Neşet tarzı içinde biz onları sevdik. Öyle üst düzeyde bir yorumu vardı ki sazıyla sözüyle bütünleşen bir tarzdı. Onun için onun yeri bambaşkaydı.

'GÖNLÜMÜZDE YAŞAYACAK!
Müslüm Gürses:
Yani gerçekten ben de çok üzüldüm. Tüm halkımızın sanat camiamızın başı sağolsun acımız derin. Memleket büyük bir ozanını büyük bir yüreğini kaybetti. Ne diyebilirim ki Allah günahlarını affetsin. Çok güzel ruhtu, güzel bir insandı. Allah taksiratını affetsin ölümlü dünya işte. Ailesine de sabırlar diliyorum baş sağlığı diliyorum. Bu dünyada işi bir eser bırakmak kendisi güzel şeyler bıraktı. Kendisi şunu bilsin ki, zannediyorum bizi duyuyordur, gönlümüzde her zaman yaşayacaktır. O güzel duygusunu, türküsünü her zaman okuyacağız okudukça da onu anmış olacağız.

'ZİRVEDE DURMAK ZORDUR, O BUNU BAŞARDI'
Ferdi Tayfur:
Zirveye çıkmak kolaydır, bir şarkıyla bir türküyle bir filmle bir olayla ama orada durmak zordur. Neşet Ertaş bunu başardı bunu başaran bir insandır. Oraya çıktı ve zirvede durdu bayrağını hiçbir zaman aşağı indirmedi. Askerliğimi ben Ankara’da yapmıştım. Bir arkadaşım vardı Cafer Şimşek, bağlamacıydı, Kırşehirli'ydi. Bir Pazar günü ''Neşet Ertaş’ın evine gideceğiz'' dedi. Gittik, Neşet abi yoktu babası vardı Muharrem abi, Allah rahmet eylesin. Hiç unutmuyorum kapının arkasında salona aldı bizi bir ağabey daha vardı, bize birer tane çay getirdiler. Kapının arkasında bağlamalar asılıydı. Muharrem Abi bize türkü söyledi bizi mutlu etti.