Araç muayene istasyonları zinciri büyüyor

Doğuş Grubu, Akfen, TÜVSÜD ortaklığı ile kurulan TÜVTURK'ün uluslararası standartlarda araç muayene hizmeti veren istasyonlar zinciri Türkiye'ye yayılıyor. Zincirin yeni halkaları İstanbul'da 12 noktada faaliyetlerine başladı.

Haberler - NTV Haber 21.12.2008 - 14:21

Araç muayene istasyonları zinciri büyüyor

Yeni araç muayene istasyonlarının faaliyete geçmesi dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, özelleştirildikten sonra istasyonlarda önemli değişiklikler olduğuna dikkat çekti.

Yıldırım, yeni istasyonlarda araçların tüm incelemelerinin yapıldığını vurgulayarak şöyle konuştu:

"Bu muayene daha ciddi bir muayene. Öyle getir ruhsatları dükkana, mühürleri bas, al git devri kalktı. Ne olacak? Araç gelecek, kanala girecek a'dan z'ye röntgeni çekilecek, kalbi dinlenecek. Madde madde işlenecek, iş bitecek. Yeni ve modern araç muayene istasyonlarıyla insanımız da kazanıyor, devlet de kazanıyor. Tek kuruş kamu kaynağı kullanmadan istihdam oluşuyor, kör topal vasıtalarla yollarda ölüm saçma dönemi de geride kalıyor. Muayene istasyonları, tam teşekküllü bir ihtisas hastanesi gibi hizmet veriyor. Trafiğe çıkabilmesi için elinde tapu gibi sağlık raporu olması lazım. Artık, freni patlayıp otobüs durağına giren bir kazaya rastlamayacağız. Kuyruk lambaları veya fren lambaları yanmayan bir araca arkadan çarpan bir başka araç ile karşılaşmayacağız. El freni tutmadığı için kendiliğinden aşağıya doğru hareket eden bir araca rastlamayacağız.''

Araç muayene istasyonları şu anda 65 ilde hizmet veriyor. İstasyonların önümüzdeki yıl 15 Şubat'a kadar 81 ilde faaliyete geçmesi planlanıyor.

DEVLET 10 MİLYAR DOLAR KAZANÇ SAĞLAYACAK
Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ise TÜVTURK'ün, Türk sermayesinin, uluslararası şirketlerle aktif işbirliği içinde finansal ve teknolojik bütünleşmesinin başarılı bir örneği olduğunu ifade etti.

Yaptıkları yatırımlarda, toplumsal faydayı hep gözönünde bulundurduklarını ifade eden Şahenk, ''Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan trafik kazalarının en aza indirilmesinde bu yatırımın önemli rol oynayacağı inancını taşıyoruz. Bu proje kapsamında 550 milyon dolarlık ihale bedeli dışında, yaklaşık 350 milyon dolarlık fiziki yatırım ve 100 milyon dolar finansman ve proje geliştirme olmak üzere toplam 1 milyar dolar yatırım gerçekleştirilmiş olacaktır'' dedi.

Ayrıca, 20 yıllık işletme süresi boyunca araçların muayene edilmesinden elde edilecek gelirin yaklaşık 7.3 milyar doları hazine payı olarak, 2.7 milyar doları da KDV olarak Maliye Bakanlığı'na aktarılacağını belirten Şahenk, devletin 10 milyar dolarlık bir kazanç sağlayacağını vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...