'Araç Suriye'den geldi'

Başbakan Yardıcmcısı Bülent Arınç, Cilvegözü Sınır Kapısı'nda gerçekleşen patlamanın Suriye plakalı panelvan minibüste meydana geldiğini bildirdi.

11.02.2013 - 19:26

'Araç Suriye'den geldi'

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Başbakan Yardımcısı Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu ve basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Cilvegözü Sınır Kapısı'nda gerçekleşen patlamada, 3'ü Türk, 12 kişi öldüüğünü söyleyen Arınç, patlamanın Suriye plakalı panelvan minibüste meydana geldiğini bildirdi.

Henüz patlayıcının cinsinin tespit edilemediğini bildiren Arınç, ''Patlamanın siyasi amaçlı olup olmadığı da tartışılıyor. Bütün ihtimaller değerlendiriliyor. Bireysel midir? Örgüt işi var mıdır? Özenli bir çalışma yapılıyor. En geç yarın ortaya çıkacak bulgularla gerekli açıklama yapılacaktır.'' diye konuştu.

Öğretmenlere müjde
Arınç, Başbakan Erdoğan'ın yarınki grup konuşmasında öğretmenlere müjde verebileceğini ifade ederek, ''Burada öğretmenlerimiz için, öğretmen adaylarımız için müjdeli bazı hususlarımız var. Sanıyorum ki Sayın Başbakanımız yarın ki grup toplantımızda bu konularda ayrıntılı bilgiler vermiş olacak'' dedi.

İmralı'yı ziyaret edecek ikinci heyet
''Bu hafta içinde İmralı Adası'na görüşme için ikinci bir heyetin gitmesi söz konusu. Bu konu görüşüldü mü '' sorusu üzerine Arınç, şu yanıtı verdi: ''Bu konuşulmadı. Dolayısıyla Adalet Bakanımız kendisine yapılan müracaatı ne zaman değerlendirirse sanıyorum bu ziyaret olacaksa o tarihte olacak. Ama bugünkü yoğun gündem içerisinde de aslında hiçbir Bakanlar Kurulu toplantısında da bu konuyu hedef alarak bir görüşme yapmış değiliz. Ama yarın biz Başbakanımızın başkanlığında Resmi Konut'ta bir çalışma toplantısı yapacağız. Dördüncü Yargı Paketi ile ilgili olduğunu söyleyebilirim. Aslında bugün Bakanlar Kurulu'na da gelebilirdi. Ancak daha önceki toplantılarda esas itibariyle bu paketteki maddeler üzerinde olumlu görüşler bildirilmişti. Sadece bir, iki veya üç madde üzerinde de teknik bir çalışma yapmaya gerek duyulmuştu. Adalet Bakanımız o konudaki çalışmalarını tamamladığını ifade etti. Yeni bir Bakanlar Kurulu toplantısına gerek duymadan Bakanlar Kurulu'ndan bu konudaki görevli arkadaşlarımız yarın Başbakanımızla birlikte toplantı yapacaklar. Eğer üzerinde karar vermiş olursak geldiğimiz noktayı Sayın Adalet Bakanımız sizlere mutlaka bildirecektir.''

Başbakan Erdoğan'ın Saygun'u ziyareti
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''emekli Orgeneral Ergin Saygun'u ziyaret etmesini, nasıl yorumladığı'' sorusu üzerine Arınç, şunları kaydetti:

''Ziyaretler farklı bir şekilde devam etti. Geçmiş olsun telefonları yapıldı. Ben de sizin arkadaşlarınızdan, hepimizin arkadaşı değerli Didem Tuncay'ı ziyarete gitmiştim. Bu ziyareti başka arkadaşlarımız da yaptılar. Bunların hepsini ben şahsen olumlu buluyorum. Yani ağır bir şekilde rahatsızlık geçiren bir kişinin, kızı, eşi ve oğlunun yanında ziyaret edilmiş olması, geçmiş olsun dileklerinin iletilmiş olmasıyla bir patlamada ağır yaralanan bir gazeteci arkadaşımızı ziyaret etmek veya bunun benzerleri tamamen insani amaçlıdır. Bunu eleştirenler yok zannediyorum. Bazı gazetelerde, bazı köşe yazarları veya bazı siyasetçiler farklı şekilde yorumlamış olabilirler. Ama doğrudan ve karşıdan bu yapılan ziyaretin uygun olmadığını söyleyecek bir kişi ben bugüne kadar dinlemedim. 'Geç kalınmış' diyen var, 'iyi oldu' diyen var, 'insani oldu' diyen var. Bir taraftan da 'İşte bunlar belli davaların sanıklarıdır. Siz bunları ziyarete giderseniz onların pozisyonlarını güçlendirmiş olursunuz' anlamına gelen tweet atanlar, yazı yazanlar da var. Türkiye özgür bir ülke. Herkes söyleyecektir. Ama genelde bu ziyaretin insani bir amaçla yapıldığı ve bir ağır hastanın ziyaret edilmesinin vicdanlarda yer bulduğu şeklindedir.''

''Paris'te öldürülen 3 PKK'lı kadınla ilgili yeni bilgiler geldi mi?'' sorusu üzerine Arınç, ''Hayır. Bugün bu konuda hiçbir görüşme olmadı. Doğrusu diğer gündem maddeleri arasında böyle bir konuyu da kimse, arkadaşımız dile getirmedi. Doğrudan da zaten bizi ilgilendirmiyor. Paris'te meydana gelen bir olay. Şüphesiz orada ölenlerin Türkiye ile ilgili bağlantılarını hepimiz biliyoruz. Yapılacak soruşturma ve varılacak netice şüphesiz bizi de ilgilendirir. Ama henüz o aşamada olmadığını düşünüyoruz. En son bir kişi üzerinde soruşturma derinleştirilmişti. Ama bir davanın açıldığını veya yargılamanın başladığını ben şahsen duymadım. Konu ilgili arkadaşlarımızın takibindedir'' karşılığını verdi.

Almanya Başbakanı Merkel'in Türkiye ziyareti
''Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye'yi ziyareti ile AB sürecinde yeni bir gelişme beklemeli miyiz '' sorusu üzerine Arınç, şunları söyledi:

''Doğrudur. Eğer büyük bir aksilik olmazsa Şansölye Angela Merkel, 25 Şubat Pazartesi günü Türkiye'yi ziyaret edeceklerdir. Bir ihtimal de 26 Şubat Çarşamba sabahı kendileri bir görüşme talebinde bulunmuşlardır şahsımdan. Türkiye'deki azınlıklar ve cemaatlerle ilgili olarak bilgi almak istediklerini ifade etmişlerdir. Ben bundan şahsen memnun olduğumu ifade etmeliyim. Çünkü doğrudan kendisine bazı bilgiler verme imkanımız olacak. Ama 26 Şubat bildiğiniz gibi aynı zamanda Milli Güvenlik Kurulu'nun toplandığı gündür. Yani tarih olarak o tespit edilmiştir. Sanıyorum sabah saatlerinde de böyle bir görüşme yapılacaktır.

Almanya'nın pozisyonunda, Türkiye'ye karşı ben şahsen olumlu değişiklikler olacağını düşünüyorum. Fransa'dan da beklediğimiz gibi... Ama Türkiye'yi ziyaretleri önemlidir. O gün tamamen doludur, programları itibariyle. Hepimiz 25 Şubat'ta Türkiye'yi ziyaret edecek olan Merkel'in bu konularla ilgili açıklamalarını bekleyeceğiz. Sayın Başbakanımızın, AB'ye yönelik hem eleştirileri, hem de Türkiye'nin konumunu yeniden güçlendirecek ifadeleri hepimizin dikkatini çekmektedir. Almanya'nın bundan etkileneceğini ben şahsen tahmin ediyorum.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...