“Darülaceze Belgeseli”, kurumun kuruluşundan bu yana misyonunu ele alıyor. Belgeselin tanıtım filmi, Darülaceze’nin kuruluşunun 114. yılının kutlanacağı 27 Ocak Salı günü gerçekleştirilecek.

Okmeydanı’ndaki Darülaceze binasında yapılacak kutlama programında tanıtılacak belgesel, önümüzdeki günlerde İz TV’de yayımlanacak.

1895 yılında II. Abdülhamit tarafından kurulan ve kurulduğu günden bugüne 30 bini çocuk olmak üzere toplam 100 bin kişiye şefkat yuvası olan Darülaceze’de, halen 650’ye yakın kişi barınıyor.

Din, dil, ırk, cinsiyet ve mezhep farkı gözetmeksizin hizmet veren Darülaceze, cami, kilise ve havrasıyla dünyada eşi benzeri olmayan bir hayır kurumu olma özelliğini de taşıyor.

Toplam 27 bin metrekarelik alana kurulan Darülaceze bünyesinde, 9 aceze (düşkünler) servisi, bir poliklinik, bir çocuk kreşi, içinde kütüphanesi bulunan rehabilitasyon merkezi, fırın, 3 bin kişiye yemek yapabilecek kapasitede modern bir mutfak, kesimhane, kurban etlerini 1 yıl süre ile muhafaza edebilecek buzhane, çamaşırhane ve kurumun ihtiyaçlarına cevap verecek ölçüde terzihane, matbaa, marangozhane, ayakkabı tamir atölyesi, demirhane yer alıyor.

İçişleri Bakanlığına bağlı Darülaceze, kendine özel bir nizamname ile yönetiliyor.