Aralık'ta Gökyüzü Gündemi

Geçmiş yine önümüze gelecek. Gecikmiş, ertelenmiş pek çok olayın yeniden gündeme geldiğini göreceğiz.

05.12.2010 - 13:23

Aralık'ta Gökyüzü Gündemi

Merkür'ün geri gidişi, tutulmalar derken bu yılın sonunu zorlanarak kapatıyoruz. Her zamanki gibi Merkür, pek çok şeyi yavaşlatmak için tüm gücü ile çalışıyor olacak. Geçmiş yine önümüze gelecek. Gecikmiş, ertelenmiş pek çok olayın yeniden gündeme geldiğini göreceğiz. Ancak bir Ay tutulmasının buna eşlik etmesi bizi zorlayacak. 5 Aralık'ta bir Yeniayımız var. Aynı tarihte Uranüs de yeniden ivme kazanıyor. Yeni gelişmeler, hayatın yeni filizlenen değerleri, farklılık dolu temalar gündemimizde olacak.

Özellikle; Yay, İkizler, Balık ve Başak burçları tutulma etkilerini diğer burçlara göre daha yoğun yaşacaklar.

7 Aralık tarihinde Mars Oğlak'taki ziyaretine başlayacak ve orada 15 Ocak 2011 tarihine kadar kalacak. Bu hareket Oğlak burçlarına güç getiriyor.

Uranüs, Güneş ve Ay'a karşıt açıda seyrederken herşeye dikkat etmelisiniz. Bu dönemde hangi burç olursak olalım, gelişimler çarpıcı ve uçlarda seyredecek. Olayları ya çok iyi ya da çok kötü deneyimleyebiliriz. Hesaplaşmamız gereken olaylar karşımıza çıkacaktır. Geçmişte kendinize ve çevrenize ne ektiğinize bağlı olarak olaylar gelişecek. Dikkatinizi yoğunlaştırmanızda, her olaya titizlik ile yaklaşmanızda fayda var.

Önümüzdeki dönemler hakkında daha detaylı bilgiler vereceğimiz çalışmalarımız, hem sitemizde hem de pek çok dergi ve gazetede yayınlanacaktır. Şimdiden 2011 yılının, herşeye rağmen yüzümüzü güldürmesini diliyoruz..

Bu ay özelilkle Aylık yorumlardan alacağınız bilgileri daha fazla önemsiyoruz. Burç yorumlarınızı okurken lütfen hem Yükselen hem de Ay burcunuzu okumayı unutmayınız.

Bizi biz yapan, yaşamımızı şekillendiren, bazı seçimler yapmak üzere bizi yönlendiren pek çok etki altında kalırken, bu ay özellikle tutulmanın etkisi ile kendi kişisel tercihlerimiz dışında pek çok şey ile sınanacağız.

Özellikle bir Ay Tutulmasının ışığında aşağıdaki linkleri de dikkatle değerlendirmenizi rica ediyoruz.

Ay Koç'ta İken Alınacak Hayat Dersi

Ay Boğa'da İken Alınacak Hayat Dersi

Ay İkizler'de İken Alınacak Hayat Dersi

Ay Yengeç'te İken Alınacak Hayat Dersi

Ay Aslan'da İken Alınacak Hayat Dersi

Ay Başak'ta İken Alınacak Hayat Dersi

Ay Terazi'de İken Alınacak Hayat Dersi

Ay Akrep'te İken Alınacak Hayat Dersi

Ay Yay'da İken Alınacak Hayat Dersi

Ay Oğlak'ta İken Alınacak Hayat Dersi

Ay Kova'da İken Alınacak Hayat Dersi

Ay Balık'ta İken Alınacak Hayat Dersi


Güneş Tutulmaları ani ve hızla gelişen başlangıçlara sebebiyet verirken, Ay Tutulmaları olayları sonuçlandırır . Güneş Tutulmaları daha çok toplumsal olayları temsil ederken , Ay tutulmaları bireyler üzerinde çok daha güçlü etkiler göstermektedir. Her tutulma herkesi aynı şekilde etkilememektedir . Eğer doğum haritanız içinde her hangi bir gezegenin üzerinde gerçekleşen bir tutulma var ise o zaman tutulmanın konusu sizi doğrudan etki altına alabilir.

Ayrıca tutulma haritanızdaki özel bir açı kalıbını (yod T kare gibi) etkiliyor ise tutulmanın niteliğine göre fırsatlar ve tehlikeler getirir. Üçgen açı yapan iki gezegeni tetikleyen bir tutulma rahatlatıcı ve akıcı olaylar getirirken, T karenin ucundaki gezegenleri tetikleyen tutulmalar çok ciddi ve gerginliklere sebebiyet veren sorunlara neden olur ve yaşamda işin içinden çıkamadığınız dönemleri başlatırlar.

Tutulmalar, gücü birkaç kat artırılmış Yeni Ay ve Dolunay etkinlikleri olarak düşünülebilir. Kadersel olarak görülebilecek, tutulmanın büyük enerjisi ile yüklü etkiler, yaşamınızda da Astrolojik ev etkinliklerine bağlı olarak kendilerini gösterirler.

Güneş tutulmaları kat kat güçlü Yeni Ay etkisi yaratırlar ve başlangıçlarla ilgili olarak yorumlanırlar. Elbette ki her bitişte yeni bir başlangıç, yeni bir başlangıçta da bir bitiş vardır ama Güneş tutulmalarında öne çıkan, asıl önemi arz eden konu başlangıçtır. Benzer şekilde, Ay tutulmaları da Dolunay etkisi ile bitiş veya sonuca odaklanmamızı sağlarlar.

Tutulmaların sarsıcı etkileri vardır. Bu etkiler, bizi daha da olgunlaştırmak için gerekli önemli olayları meydana getiren aracılardır. Aslında tutulmaları kötü nitelikli olarak adlandırmak zordur. Kötü nitelikli tabir edilen, acı verici ve zor durumları oluşturan tutulmalar bile aslında bize bir şeyler öğretmek, kazandırmak için meydana gelirler. Her zaman alınılacak bir ders, ilerlenilecek bir yol, bittiği için kendimizi kötü hissetsek de yerine gelecek yenisi ile daha iyi konuma gelmemizin mümkün olacağı bir süreç vardır.

Tutulmalar sırasında, yaşamın bir safhasından diğerine geçtiğinizi hissedebilirsiniz. Belli bir konu veya kavramı ebediyen arkanızda bırakıp yeni şeylere doğru ilerlemek, hep tutulmaların kesin etkilerinin tanımladığı olaylardır. Bunun sebebi, tutulmaların haberler, olaylar ve daha önceden bilinmeyenler hakkında getirdikleri bilgilerdir ve bizleri de bu yeni şartlar altında farklı bir yöne ittirirler.

Tutulmalar önemli haberleri de beraberlerinde getirirler. Başarıdan bebek doğumuna, önemli bir seyahatten mezuniyete, emlak alım satımından iş görüşmelerine kadar aklımıza gelebilecek her konuda, burç ve yerleşim sembolizmlerine bağlı olarak çeşitli haberler almamızı sağlarlar. Bu haberler, nitelikleri ne olursa olsun, yaşamımızda eksik yaptığımız bazı şeyleri düzeltmek için harekete geçme fırsatı verirler. Yine de tutulma esnasında gelen haberler, genelde belli bir süre değiştirilemeyecek durumları ifade ederler. Buradaki mücadele, elden bir şeyin gelmediği durumlarda bile belli bir konuya takılıp kalmak yerine ilerlemeye devam etmek, gelen haberlerin bizi ilerlemeye zorladığı bir yön varsa da buna ilerlemek konusunda isteksizlik etmemektir. Bazen gelen haberlere hızlıca cevap vermek, şartların gerektirdiğini çabucak yapmak lüzumu doğar ki, bu esneklik sağlandığı zaman sahip olduğunuzu bile bilmediğiniz yetenekleriniz ışıldamaya başlayabilir.

Tutulmalar, aklınıza bile gelmeyen veya sadece hayalinizi süsleyebileceğini inandığınız gelişmeleri de gündeme getirirler. İmkansız dediğiniz şeyleri başarabilir, birdenbire kendinizi hayalini kurduğunuz ancak gerçekleşeceğine inanmadığınız için girişim yapmadığınız konularda çalışırken bulabilirsiniz. Gerçekten de ne olduğunuz bile anlamadan, “kaderin bir cilvesi” olarak kendinizi Everest’e tırmanmaya başlamış halde, hatta belki de zirvede bulabilirsiniz. Elbette bu bir benzetme; yaşamınızdaki olay, kavram veya hedefleri düşünün. Birdenbire kendiniz o büyük amacınıza son derece yaklaşmış halde bulabilirsiniz. Uzun zamandır yapmaya çekindiğiniz bir aşk itirafını yapmış bitirmiş olmak da şaşırtıcı olmayacaktır. Ortadan kaldırmaya korktuğunuz, savaşmaktan kaçındığınız zorluklar mı? Herhalde birisi siz bakmıyorken elinizi kolunuzu sanki bir kuklaymışsınız gibi oynatıp hepsini bertaraf etti. Belki de bunu siz yaptınız ama öyle büyük bir güçle ileri doğru fırlatıldınız ki daha ne olduğunuzu anlamadan fersah fersah yol kat ettiniz.

Tutulmalar sizi yoğun biçimde etkilemese bile çevrenizde artan hareketliliğin farkına varmamanız imkansız. Bazı insanlar o kadar büyük bir koşuşturmaca içerisine girer ki, bazı konularda sizden destek istemek zorunda bile kalabilirler. Bu durumda siz de hareketin kalbine çekilmiş olursunuz. Aslında sadece kendi sosyal veya iş çevrenizde değil, tüm dünyada da gözle görülür bir hareket başlar.

Doğum gününüzde gerçekleşen tutulma, önünüzde uzanan yılı oldukça hareketli kılabilir. Özellikle haritanızın tutulmayla ilgili bölümünün temsil ettiği konular, güçlü biçimde gündeminizin bir numaralı maddesi olarak kalabilirler. Tutulmanın başlattığı değişim, bu durumda, tüm bir yıla yayılan, yavaş bir süreç içerecektir. Tutulmanın doğum gününüze veya doğum gününüzün yakınlarına denk gelmesi ya da yükselen burcunuzda olması, yorgunluk ve sağlığınızla ilgili yorgunluktan kaynaklanan gelişmeler anlamına gelebilir.

Özellikle Ay tutulmaları, duygusal hareketlenmeler meydana getirirler. Bu da elbette hareket şeklimizin mantıktan daha çok duygularla şekillenmesine, tepkisel hareketlere, yanlış yargılara sebep olur. Bazen de konu veya kavramların etraflıca incelenmeden, yüzeysel bir bakış ile kabul veya reddedilmesi sonucunu da doğurur. Tutulma dönemlerinde karşılaşılan olaylar, alınan teklifler, yapılan öneriler dikkatlice incelendiği sürece ise mutlaka olumsuz şartlar oluşacak diye bir kural da geçerli olmaz.

Tutulmalar sırasında sert tepkiler, tehditler, ani ve kesin kararlar vermektense, durumu gözden geçirmeye devam etmek, tutulmaların getirdiği elektriğin boşalmasını beklemekte fayda vardır. Olan biteni gözlemlemek, insanların söylediklerine kulak vermek ama ani hareketlerde bulunmamak, kafaya koymuş olduğumuz şeyi yapmaya girişmemek, belli bir kişinin eylemlerinden doğan sıkıntıyı bu kişiye iletmek için tutulmaların birkaç hafta sonrasını beklemek gereklidir. Eski Astroloji yazmalarında, tutulma dönemlerinde uygulamaya konan planların beklenen sonuçlara ulaşamadığı yazmaktadır.

Tutulmalar, niteliklerine göre ilgili oldukları konularda bilinmeyenlerin de günışığına çıkmasını sağlarlar. Gizemler aydınlanır ve maskeler düşer. Bulmacanın eksik parçaları önümüze konur. Böylece şartları daha iyi değerlendirebilir, kendimize daha bilinçli şekilde yol çizer ve harekete geçeriz.

Tutulmalarla ilgili olayların, tutulma tarihinin 4 gün önce veya sonrasını da kapsayan bir zaman dilimi içerisinde ortaya çıktıkları kabul edilir. Bu yanlış değildir, ancak tutulmaların zamanlaması sadece bundan ibaret de değildir. Özellikle bir Ay tutulmasının etkileri, bazen 2 hafta önceden kendisini gösterir. Bazen de yaşamımızda bir köşeye gizlenmiş gibidir, 6 ay sonra, Ay tutulmasının ifade ettiği konular, bazı dizilimler tarafından gündeme getirilince, Ay tutulması etkisi de o zaman görülebilir.

Sayılarımızla,
Astrologyanalyst
Astrolog Oğuzhan Ceyhan

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...