Arap edebiyatının 'Man Booker'ı diye nitelenen, Uluslararası Arapça Roman Ödülü, bu yıl Kuveytli genç yazar Suud es-Senusi'nin oldu.

Es-Senusi "Saq Al-Bamboo" adlı romanıyla, dünya edebiyatının prestijli ödüllerinden Man Booker'ı model alan ve bu yıl 6. kez verilen ödüle değer görüldü.

Ödülünü, Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de düzenlenen törende alan 1981 doğumlu genç yazar, 50 bir dolarlık çekin de sahibi oldu.

Es-Senusi, yarışmada en iyi seçilerek, eserinin İngilizce'ye çevrilmesini de garantiledi.

Körfez ülkelerindeki yabancı işçilerin yaşamına odaklanan romanda, Kuveytli bir babayla Filipinli bir annenin oğlunun hikayesi anlatılıyor.

Es-Senusi'nin, Arap dünyasından 133 eserin katıldığı yarışmada, şu ana dek ödülü kazanan en genç katılımcı olduğu belirtiliyor.

Uluslararası Arapça Roman Ödülü, İngiltere'deki Booker Ödülü Vakfı ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki TCA kuruluşu tarafından destekleniyor. İngiltere'deki Man Booker Ödülü'nde de her yıl, İngiliz Milletler Topluluğu ve İrlanda Cumhuriyeti vatandaşlarının İngilizce kaleme aldığı eserler değerlendirmeye alınıyor.