Ares 1-x fırlatıldı

Mekiklerin yerini alması planlanan Arex 1-x roketinin prototipi Florida'daki üsten fırlatıldı.

Haberler 27.10.2009 - 18:50

Ares 1-x fırlatıldı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay'a insanlı yolculuklar için geliştirilen yeni kuşak roketi "Ares 1-x" füzesinin prototipini deneme amacıyla fırlattı.


Başarılı geçen denemede iki dakikayı aşkın bir süre tırmanarak 45 kilometre irtifaya ulaşan ve ses hızının 5 katına yaklaşan bir hıza erişen roket, daha sonra paraşütle Atlas Okyanusu'na düşürüldü. Roket, buradan gemilerle alındı.

Test uçuşu sırasında rokete 700 dolayında sensörle basınç, titreşim, ısı, hız ve diğer ölçümler yapıldı. Roket, ileride yapılabilecek Mars yolculuklarına yönelik de bir adım oldu.

Florida Cape Canaveral'deki Kennedy Uzay Merkezinden yapılan fırlatma işlemiyle birlikte, bu kompleksten 1981'de ilk uzay mekiğinin fırlatılmasından bu yana ilk kez yeni bir araç fırlatılmış oldu..

"Constellation" programı çerçevesinde Amerikalılar, Ay seyahatlerine yeniden başlamayı, hatta Mars'a insanlı uçuşlar düzenlemeyi tasarlıyor.

NASA, boyu yüz metreye yaklaşan yeni füze konusunda üç senedir çalışıyor.

Cape Canaveral'deki Kennedy Uzay Merkezinde uzay mekiklerini fırlatmak için kullanılan 39B fırlatma rampasında 30 sene aradan sonra ilk kez yeni bir füze bulunuyor. 39B'den iki km uzaktaki 39A rampasında ise Atlantis uzay mekiği 16 Kasımda fırlatılmayı bekliyor.

Amerikan yönetimi tarafından görevlendirilen bağımsız bir komisyon, NASA'ya, Ay'a tekrar astronot gönderme planlarını gözden geçirmesi gerektiğini bildirmiş, Ares füzesinin yanlış seçim olduğunu açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...