Bilimciler, arı nüfusunun artırılması için şeritli yapraklara sahip olan çiçekler yetiştirilmesini tavsiye ediyorlar. Bu şeritler sayesinde arılar, nektar ve polen toplayabilecekleri çiçeklere daha kolay ulaşabiliyor. Araştırmaya göre arılar kırmızı yapraklı çiçekleri de özellikle tercih ediyor. Arılar için daha çekici çiçekler yetiştirilmesinin, arı nüfusundaki 'felaket düzeyindeki' azalmanın önüne geçmek için bir yöntem olabileceğine de dikkat çekiliyor.

Norwich kentindeki John Innes Merkezi'nde yapılan araştırmanın amacı, bitkilerin tohumlanmasında büyük rol oynayan arı nüfusundaki azalmanın nasıl önlenebileceğini saptamaktı. Buna ilişkin olarak bilimciler, arı nüfusundaki azalmanın insanların gıda güvenliğini tehlikeye atabileceğini ve ekonomik açıdan büyük zarar verebileceğini belirtiyorlar.

Bunun yanında Yeni Zelanda'lı uzmanlar da aslanağzı çiçeklerinin yaprakları üzerindeki farklı şerit ve noktaların nasıl oluştuklarını araştırdı. Yeni Zelanda Bitki ve Gıda Araştırmaları Enstitüsü'nden Kathy Schwinn, 'Farklı şeritler ve noktalar doğada çok sık görülüyor. Ancak bunların nasıl oluştuğu çok iyi bilinmiyor. Araştırmamızda çiçek yapraklarındaki damarlardan ve yaprağın derisinden birer sinyal geldiğini, bu sinyallerin birleşmesiyle de kırmızı antokyanin renk hücrelerinin oluştuğunu saptadık" şeklinde konuştu.

Kırmızı, mor ve mavi çiçeklerle meyvelere renk veren pigmentlere antokyanin adı veriliyor.